Szukaj

Bieda i traumatyczne doświadczenia przyczyną aborcji

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy z nowojorskiego Instytutu Guttmachera przeanalizowali akta 9 500 kobiet, które poddały się aborcji w 2008 roku. Wyraźnie zaznaczył się związek między 11 – określonymi przez specjalistów - traumatycznymi przeżyciami, ubóstwem i stosowaniem antykoncepcji.Na liście przeżyć określonych mianem traumatycznych znalazły się: utrata pracy, rozstanie z partnerem, zaleganie z czynszem lub kredytem hipotecznym, śmierć bliskiej osoby, poważne problemy zdrowotne, skazanie partnera na pobyt w więzieniu lub padnięcie ofiarą zbrodni.

Próg ubóstwa w Stanach to roczny dochód brutto poniżej 17 500$ na trzyosobową rodzinę. W 2008 roku 13% Amerykanów spełniało to kryterium.

Badacze przeprowadzili też dokładne wywiady z 49 kobietami, które chciały poddać się aborcji.

Analiza wszystkich danych pokazała, że więcej niż połowa (57%) pacjentek przeżyła w zeszłym roku jedno z doświadczeń umieszczonych na liście.


Jedna na pięć straciła pracę, jedna na sześć rozstała się z partnerem, jedna na siedem zalegała z czynszem lub kredytem hipotecznym, podczas kiedy jedna na osiem kilkakrotnie się przeprowadzała.

Jedna na dziesięć doświadczyła śmierci bliskiej osoby lub urodziła dziecko w przeciągu ostatniego roku. 7% badanych padło ofiarami przemocy w domu.

Kobiety zgodnie twierdzą, że jedno takie wydarzenie powoduje lawinowy ciąg reakcji. W przypadku jednej z badanych, żal po stracie matki uniemożliwił odejście od agresywnego partnera.

Aż 63% kobiet żyjących w ubóstwie doświadczyło jednego z powyższych, podczas gdy wśród kobiet dobrze sytuowanych - tylko 49%.

Jedna na cztery ubogie kobiety straciła w ostatnim czasie pracę, podczas gdy spotkało to tylko 14% pań z bogatej grupy.

Większy odstek biednych ankietowanych rozstało się z partnerem, zadłużyło, było narażonych na ciągłe przeprowadzki lub urodziło ostatnio dziecko.

Około połowa z nich stosowała antykoncepcję na miesiąc przed tym, jak zaszły w ciążę. Same przyznały jednak, że traumatyczne doświadczenia wpłynęły na częstotliwość przyjmowania tabletek.

Ubogie kobiety to aż 42% z 1,2 mln zabiegów aborcji przeprowadzonych w 2008 roku w Stanach.red. Aleksandra Lasota-Barańska

Komentarze do: Bieda i traumatyczne doświadczenia przyczyną aborcji

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz