Szukaj

Badania nad ludzkim embrionem: debata nad nowym projektem prawa

Podziel się
Komentarze0

Badania nad ludzkim embrionem są zakazane we Francji, ale w 2004 roku weszło w życie prawo bioetyczne, które stanowi, że protokoły badań mogą być autoryzowane przez Agencję Biomedycyny w wyjątkowych, ściśle określonych przypadkach. Protokoły badań odnoszą się przede wszystkim do embrionów pochodzących z zapłodnienia in vitro, zrealizowanego dla pary, która korzysta z techniki wspomagania rozrodu.Nadmiar powstałych w ten sposób embrionów jest zamrażany.

Kiedy dana para nie planuje więcej potomstwa, może zdecydować, co zrobić z zamrożonymi niepotrzebnymi embrionami. Jedną z opcji jest ich oddanie badaniom naukowym.

Nowe projekt prawa autoryzuje zaś tego typu badania pod czterema warunkami:

- projekt musi mieć wartość naukową,

- musi mieć zastosowanie medyczne,

- może być prowadzony tylko na ludzkim embrionie,


- musi respektować zasady etyczne.

Agencja Biomedycyny w dalszym ciągu sprawowałaby kontrolę. 

Agencja Biomedycyny przypomina jeszcze: badania mogą być prowadzone jedynie nad embrionami powstałymi w in vitro w ramach pomocy medycznej w prokreacji.

Embriony nie mogą być już przedmiotem projektów rodzicielskich.

Można je przeprowadzać jedynie za pisemną zgodą pary, do której należą embriony, albo za zgodą żyjącego członka z tej pary.

Para musi być wcześniej poinformowana o możliwości podarowania zarodka innej parze albo o możliwości zaprzestania konserwacji.

Zainteresowania para ma prawo do udzielenia zgody po trzymiesięcznym zastanowieniu, a zgoda może być cofnięta bez konieczności podania przyczyny, o ile badania już się nie zaczęły.

Do tej pory, ok. 10% z 171 417 embrionów przechowywanych w różnych placówkach francuskich zostało podarowanych badaniom naukowym.

Komentarze do: Badania nad ludzkim embrionem: debata nad nowym projektem prawa

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz