Szukaj

Antykoncepcja - jakie są zagrożenia?

Podziel się
Komentarze1

Zdaniem europejskich agencji do spraw leków nie ma żadnego powodu, dla którego kobiety miałyby zaprzestać stosowania leków antykoncepcyjnych takich jak Meliane czy Yasmin. Jednak rozważa się ograniczenie stosowania niektórych pigułek antykoncepcyjnych, po tym jak jedna z kobiet pozwała niemiecką firmę Bayer wskutek doznania przez nią negatywnych działań niepożądanych podczas stosowania leku tego producenta.W oświadczeniu wydanym przez Europejską Agencję Leków (EMA), w odpowiedzi na doniesienia o szkodliwości pigułek antykoncepcyjnych trzeciej generacji, pojawia się informacja, że pacjentki zostały uprzedzone za pomocą ulotki dołączonej do leku o skutkach ubocznych, które mogą wystąpić podczas jego zażywania.

Lek może również powodować powstawanie skrzepów krwi, znanych jako zatory zakrzepowo-żylne.

Ponadto, według agencji EMA, stopień ryzyka zależy od kombinacji zażywanych leków.

„Te leki i skutki ich stosowania są pod ścisłą kontrolą. Obecnie nie ma nowych dowodów, które sugerowałyby jakiekolwiek zmiany, jeśli chodzi o bezpieczeństwo podczas stosowania kombinacji leków antykoncepcyjnych, które są w obiegu i tym samym nie powodu, dla którego mielibyśmy je wycofać” – dodaje.


Według EMA, ryzyko powstania zakrzepu krwi jest dwukrotnie wyższe w przypadku kobiet stosujących leki trzeciej i czwartej generacji, niż zażywających pigułki w starszych wersjach, chociaż nadal procent kobiet, które zachorowały na tę chorobę wskutek antykoncepcji jest niski.

Natomiast ryzyko wystąpienia udaru się nie zmienia.

Ministerstwo Zdrowia we Francji poinformowało 3.01.2013r., że zaprzestanie refundowania globulek 3 generacji od 31.03.2013r.

Jednak prawnicy kobiety, która złożyła wniosek przeciwko firmie Bayer, twierdzą, że firma powinna wycofać lek z obiegu.

Zdaniem EMA, europejskie agencje do spraw zdrowia posiadają solidny system, jeśli chodzi o bezpieczeństwo medyczne.

"W ramach tego systemu, każdy nowy dowód związany z bezpieczeństwem, który znajduje się w posiadaniu któregokolwiek państwa należącego do UE, powinien być udostępniony Europejskiej Agencji Leków, ażeby mógł on zostać przez nią oceniony, a także, aby można było podjąć odpowiednie kroki, tak by prawo chroniło pacjentów w całej Unii Europejskiej” – dodaje Agencja.red. Justyna Dykas

Komentarze do: Antykoncepcja - jakie są zagrożenia? (1)

medicine
medicine 28-01-2013 16:06

zakrzepica

1

Biorąc tabletki praktycznie nabawiłam się zakrzepicy. Całe szczęście dość szybko udało mi się wychwycić, ze jest coś nie tak. Teraz zdecydowanie jestem zwolenniczką metod naturalnych, sama je stosuję.... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze