Szukaj

Czkawka

Podziel się
Komentarze0

Czkawką określa się napadowe, mimowolne, tzw. kloniczne skurcze przepony, powodujące wdech nagle przerwany zamknięciem głośni, uzewnętrzniające się rytmicznymi wstrząsami klatki piersiowej i charakterystycznym dźwiękiem.

U kogo występuje:
  • u osób o wzmożonej pobudliwości nerwowej,
  • w różnorakich stanach chorobowych przewodu pokarmowego,
  • w przebiegu chorób narządu oddechowego lub ośrodkowego układu nerwowego,
  • w różnorakich stanach uogólnionych zakażeń i zatruć.
Może być zatem objawem banalnym, przypadkowym, odruchem psycho- lub neurogennym w określonych sytuacjach, występować po spożyciu pokarmów zimnych lub nadmiernie suchych, ale i stanowić manifestację poważnych stanów chorobowych, powodujących mechaniczne podrażnienie przepony, np. po zabiegach operacyjnych, w ropniu pod-przeponowym lub zapaleniu otrzewnej.

Dlatego w każdym przypadku - a zwłaszcza w razie uporczywych nawrotów lub przy długotrwałym utrzymywaniu się obok innych objawów chorobowych z zakresu jamy brzusznej - jej przyczynę powinien ustalić lekarz.


Czkawka jednak zazwyczaj pojawia się wskutek stresu, podrażnienia gardła lub żołądka oraz spożywania alkoholu. Najczęściej mija po kilku minutach: popularne sposoby na pozbycie się czkawki (picie wody, wstrzymywanie oddechu, spozywanie cukru itp.) nie u każdego są skuteczne.


Dolegliwość ta mija najczęściej sama po kilku minutach. Jednak od lat znane są różne sposoby na skrócenie czasu „czkania”. I choć wielu z nas bawią zalecenia typu „wypij cała szklanką wody”, czy „przestrasz się czegoś”, to warto wiedzieć, że jest w tym spore ziarenko prawdy. Czkanie ustępuje gdy miną spazmatyczne skurcze przepony. Czyli gdy końcówki nerwowe przestaną słać mylne sygnały. Może to się stać w wyniku gwałtownego napięcia mięśni (jak to ma miejsce w przypadku gdy coś nas przestraszy lub zaskoczy), i następującego po tym ich rozluźnienia. Dzięki temu rozluźnia się także przepona.

Znanych jest wiele sposobów, których celem jest odwrócenie uwagi od czkawkowego problemu. Dzieję się tak w wyniku wypicia szklanki wody, spożycia łyżeczki cukru czy przestraszenia się. Dzięki temu nasz organizm skupia się na innej czynności, co pomaga w uspokojeniu drżącej przepony. Dodatkowo przy konsumpcji nasz organizm zmuszony jest rozpocząć proces trawienia, przez co zmienia częstość wydechów, co także ma wpływ na skurcze przepony.

Znane są także takie sposoby jak poklepywanie osoby czkającej po plecach, połykanie łyżeczki soku cytrynowego, kładzenie na brzuchu woreczka z lodem itp.

Komentarze do: Czkawka

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz