Szukaj

Odpowiednie tempo ćwiczeń kluczem do efektywnego treningu

Ustalenie odpowiedniego tempa ćwiczeń i prawidłowe rozłożenie sił powinny skutecznie przegonić nudę i zmęczenie podczas treningu. Pozwolą też zachować równowagę między ciałem i umysłem oraz sprawią, że z każdym kolejnym ćwiczeniem będziesz przekraczać własne granice. Bez względu na to, czy twoim celem jest ukończenie maratonu, doskonalenie techniki gry w tenisa czy to, by jak najpełniej wykorzystywać czas spędzony na siłowni.

Dr Kevin G. Thompson, autor książki Pacing: Individual Strategies for Optimal Performance wierzy, że brak wiedzy, w jakim tempie ćwiczyć, ogranicza ludzi pod względem fizycznego i mentalnego przygotowania się  do aktywności fizycznej.

Dobre tempo gwarantem rozwoju

- Jeśli sportowiec nie wie, jakie powinno być idealne tempo, jak może poprawiać swoje wyniki? - pyta Thomson, dyrektor Research Institute for Sport and Exercise na University of Canberra w Australii.

W swojej książce Thomson przedstawia konkretne strategie związane z tempem treningu dla różnych dyscyplin – od triathlonu po tenis.

W przypadku niektórych maratończyków podstawowym błędem, jaki popełniają, jest zbyt szybki bieg na początku wyścigu. Chcą w ten sposób zrównać się z najlepszymi biegaczami, ale może to mieć negatywne konsekwencje.

- Ciało daje ci sygnał, że za mocno je forsujesz, ale w głowie pozostaje myśl, że masz przed sobą jeszcze bardzo długi dystans do pokonania. Taki rozdźwięk źle wpływa na motywację i w efekcie na końcowy wynik - mówi Thomson.

Odpowiednie dla siebie tempo możesz ustalić sam

Dobrym miernikiem tempa jest tzw. talk test, który wskazuje dwa poziomy intensywności ćwiczeń. Poniżej pierwszego (VT1) możesz rozmawiać swobodnie, na poziomie VT1 rozmowa wymaga już pewnego wysiłku. Pomiędzy poziomami VT1 i VT2 nadal możliwa jest rozmowa, lecz jest ona znacznie utrudniona. Na poziomie VT2 jesteś w stanie wypowiedzieć zaledwie kilka słów.

Z treningu wyciągasz najwięcej, gdy jesteś blisko poziomu VT2.

Badania pokazują, że ci, którzy dużo osiągają w sporcie, są silni mentalnie - potrafią utrzymywać stałe, mocne tempo, mimo dyskomfortu. Traktują go jako wskaźnik tego, jaki dystans muszą jeszcze pokonać.

Anna Orzechowska

Komentarze do: Odpowiednie tempo ćwiczeń kluczem do efektywnego treningu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz