Szukaj

Jumping fitness - jak wygląda, korzyści oraz przeciwwskazania

Małe trampoliny weszły na rynek już w 1938. Obiekt pożądania wielu dzieci, który został zaprojektowany przez Eda Russella, a opatentowany przez V. Greena, wciąż cieszy się dużą popularnością. Rewolucyjny trening na trampolinach, czyli jumping fitness, to kreatywna forma ćwiczeń, która na obecną chwilę staje się poważnym konkurentem popularnej zumby. Ich efekty są porównywalne, ale jumping fitness kusi wieloma atrakcyjnymi możliwościami.

Jumping fitness - jak wygląda, korzyści oraz przeciwwskazania

Ćwiczenia na trampolinach są niezwykle efektywne - stanowią bowiem duży wydatek energetyczny dla organizmu. Wzmacniają i kształtują mięśnie, pozwalają wysmuklić problematyczne dla większości kobiet partie ciała, takie jak pośladki i uda. Dodatkowo trening nie nuży, lecz stanowi świetną zabawę.

Czym jest jumping fitness?

Jumping fitness, zwany też jumping frogiem, jest to specjalnie zaprojektowany program ćwiczeń kardio mający na celu wspomaganie kształtowania sylwetki oraz jej wzmacnianie. Ten rodzaj fitnessu wyróżnia się nawiązaniem do dziecięcej zabawy na trampolinie. Dzięki temu u ćwiczących uwalniają się duże ilości endorfin, co wyzwala uczucie radości i zrelaksowania. Do treningu wykorzystuje się specjalną trampolinę, która z przodu posiada metalową rączkę pomagającą utrzymać równowagę podczas skakania. Konstrukcja jest stalowa, posiada kształt sześciokąta, którego przekątna mierzy ok. 133 cm. Cała masa minitrampoliny nie przekracza 12 kilogramów. Jej maksymalne obciążenie wynosi 120 kg.

Jak wygląda fitness na trampolinach?

Jest on prowadzony przez wykwalifikowanych trenerów, którzy stopniowo przygotowują ćwiczących do tego typu wysiłku. Zazwyczaj na początku odbywa się rozgrzewka, polegająca na rozgrzaniu kostek oraz rąk. Następnie wykonuje się powolne podskoki na trampolinie, które stopniowo przyśpieszają tętno, przygotowując serce do większego wysiłku. Następnie instruktor pokazuje uczestnikom kilka podstawowych ruchów i tworzy z nich choreografię. Sekwencje wykonywane na trampolinie pochodzą najczęściej z aerobiku, ale jumping frog jest „otwartym” typem fitnessu. Ćwiczenia mogą pochodzić z różnych dyscyplin sportowych, np. kickboxingu. Trening miewa też inną formę (lekkie kołysanie się trampolinie, bez wyskoków, następnie stopniowe podnoszenie tętna albo od razu po rozgrzewce wysokie skoki z podciąganiem kolan do klatki piersiowej wymienne na intensywny bieg w miejscu czy podskoki z obciążeniem). Nie brakuje też bardziej statycznych i mniej energicznych ćwiczeń, takich jak brzuszki i przysiady - one również wykonywane są na trampolinach.

Jumping fitness charakteryzuję się dowolnością ruchów, nie ma z góry narzuconych ćwiczeń. Każda sesja treningowa odbywa się z udziałem muzyki, aby umilić i ustabilizować tempo wykonywanych ćwiczeń.

Korzyści płynące z jumping frogu

Ta forma kreatywnego fitnessu w efektywny sposób wspomaga odchudzanie. Podczas jednej sesji treningowej można spalić od 800 do 1000 kcal. Ponadto ten sposób ćwiczeń powoduje przyspieszenie przemiany materii, co skutkuje usunięciem szkodliwych toksyn z organizmu, pomaga też w w walce z uporczywym cellulitem. Oczywiście oprócz spadku wagi, fitness na trampolinie powoduje wzmocnienie mięśni - szczególnie łydek, ud oraz pośladków. Dodatkowo pozwala pracować nad kształtem sylwetki. Wykonując energiczne podskoki i jednocześnie się podtrzymując, ćwiczący doskonali swoją koordynację ruchową oraz gibkość. Ta forma treningu z pewnością przynosi dużo radości, a także obniża poziom stresu i pozwala na zrelaksowanie się.

Oprócz tego jumping fitness:

 • wpływa pozytywnie na pracę zastawek układu limfatycznego, przez co wspomaga krążenie;
 • ćwiczenia pozwalają poprawić ogólne funkcjonowanie układu krążenia;
 • powoduje dotlenienie tkanek oraz zwiększa pojemność płuc;
 • 10 minut tego fitnessu porównywane jest do 30-minutowego joggingu;
 • ten sposób ćwiczeń nie obciąża kręgosłupa, mało tego. podczas jumping fitnessu obciążenie jest rozłożone równomierne;
 • często pomaga osobom w trakcie rehabilitacji po chorobach sercowych;
 • zwiększa wytrzymałość mięśni, co skutkuje zwiększoną odpornością na wysiłek.

Przeciwwskazania dotyczące uprawiania jumping fitnessu

Jak każda forma sportu, jumping frog posiada pewne przeciwwskazania. Należy pamiętać, że pomimo swojej atrakcyjnej i relaksacyjnej formy, zalicza się on do kategorii ćwiczeń kardio. Tego typu fitnessu nie zaleca się:

 • cierpiącym na dyskopatię (co prawda jumping fitness nie obciąża kręgosłupa, ale mając tę odmianę przepukliny nie należy wykonywać intensywnych podskoków;
 • kobietom w ciąży;
 • zmagającym się z nadciśnieniem tętniczym;
 • osobom borykającym się z zaburzeniami równowagi oraz koordynacji (podstawą tego typu treningu jest stabilność przy wykonywaniu ćwiczeń);
 • posiadającym rożnego rodzaju endoprotezy oraz osobom chorującym na osteoporozę;
 • posiadającym sporą nadwagę;
 • osobom z chorobami układu oddechowego typu astma (intensywność ćwiczeń mogłaby spowodować zwiększoną liczbę ataków).

Autor: Natalia Krzywoń

Komentarze do: Jumping fitness - jak wygląda, korzyści oraz przeciwwskazania

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz