Szukaj

Brak aktywności fizycznej tak samo śmiertelny jak papierosy

Palenie zabija i od dawna mamy tego świadomość. Jednakże bezczynność jest równie zabójcza i przyczynia się do więcej niż 5 milionów zgonów rocznie na całym świecie. To znacząca liczba, zważywszy, że większość z nas jest w stanie wykonać nawet niewielki wysiłek fizyczny.Czy brak aktywności fizycznej i uzależnienie od palenia mogą mieć ten sam wpływ na zdrowie? Właśnie tę kwestię poruszają amerykańscy naukowcy w artykule opublikowanym w The Lancet.

Według nich, brak aktywności fizycznej każdego roku jest przyczyną więcej niż ... 5 milionów zgonów na całym świecie.

Naukowcy z Harvard Medical School w Bostonie istotnie potwierdzają, że brak aktywności fizycznej jest przyczyną od 6% do 10% przypadków czterech głównych chorób niezakaźnych: choroby wieńcowej, cukrzycy typu 2, nowotworów piersi i jelita grubego.

W sumie, brak aktywności fizycznej spowodował 5,3 mln zgonów w 2008 roku. A tylko w tym roku jest już odpowiedzialny za 10% wszystkich zgonów na całym świecie.


Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zaś, tytoń zabija co roku 4,9 mln ludzi na całym świecie.

Promowanie aktywności fizycznej uratowałoby około miliona istnień

Szacunki wskazują, że na całym świecie, 6% przypadków choroby niedokrwiennej serca spowodowane jest brakiem aktywności fizycznej. W Azji Południowo-Wschodniej liczby sięgają od 3,2%; 7,8% - we wschodniej części regionu Morza Śródziemnego.

Wreszcie, brak aktywności fizycznej w 7% przypadków przyczynia się do cukrzycy typu 2, a w 10% przypadków do raka piersi i jelita grubego.

Spośród 7,25 mln zgonów z powodu choroby niedokrwiennej serca w 2008 roku, można było uniknąć ponad 15 000, w samej tylko Afryce, 60 000 - w Ameryce, 44 000 - we wschodnich regionach Morza Śródziemnego, 121 000 - w Europie, 59 000 - w Azji Południowej, 100 000 - w zachodnim regionie Pacyfiku, piszą autorzy.

W ich oczach, prosty fakt zwiększenia aktywności fizycznej od 10% do 25% zapobiegłby od 533 000 do 1,3 mln zgonów rocznie na całym świecie.

Zdaniem I-Min Lee, głównego autora badań, większość z nas jest zdolnych do bycia aktywnym. Zaledwie 15 do 30 minut szybkiego marszu na dzień przyniesie znaczne korzyści dla naszego zdrowia.

Regularna aktywność fizyczna nie oznacza maratonu. Zaleca się codzienne stosowanie umiarkowanego półgodzinnego wysiłku. Wystarczy skorzystać z kilku możliwości, takich jak pójście na drobne zakupy, spacery z psem, itd.

Komentarze do: Brak aktywności fizycznej tak samo śmiertelny jak papierosy

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz