Szukaj

Lek Di-Antalvic jest wycofany z rynku

Podziel się
Komentarze0

Wszystkie lekarstwa zawierające dekstropropoksyfen, na obraz leku Di-Antalvic, zostały wycofane z rynku z dniem 1 marca 2011. Te leki przeciwbólowe będą mogły zostać zastąpione przez inne molekuły, takie jak tramadol, ogłaszają francuskie władze zdrowotne.



Właśnie 1 marca 2011 roku, wszystkie leki przeciwbólowe zawierające dekstropropoksyfen zostały wycofane z rynku. Proces ten jest całkowicie usprawiedliwiony przez stosunek korzyść-ryzyko oceniony jako niekorzystny, w następstwie przypadków terapeutycznych zaobserwowanych przede wszystkim w Zjednoczonym Królestwie.

Didier Bouhassira, onkolog i przełożony centrum przeciwbólowego w szpitalu Ambroise-Paré w Boulogne-Billancourt, we Francji, wyjaśnia, jakie w tym momencie pacjenci mają możliwości terapeutyczne.

W 1986 roku, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), zaproponowała trzystopniową skalę dla użycia leków przeciwbólowych w leczeniu bólów chronicznych i przewlekłych:

- stopień I: leki przeciwbólowe o działaniu preferencyjnym peryferycznym, przeciwko bólom lekkim i umiarkowanym;

- stopień II: słabe opioidowe leki przeciwbólowe – albo na bazie morfiny - przeciwko  bólom umiarkowanym i silnym, w przypadku nieskuteczności leków przeciwbólowych I stopnia;


- stopień III: silne opioidowe leki przeciwbólowe – albo na bazie morfiny - przeciwko  bólom silnym, w przypadku nieskuteczności nieskuteczności leków przeciwbólowych II stopnia.

Zamienniki leku Di-Antalvic?

Leki na bazie dekstropropoksyfenu, to znaczy Di-Antalvic i wszystkie jego generyki, należały do stopnia II w skali WHO.

Zdaniem pana Didier Bouhassira, w przypadku bólów lekkich i umiarkowanych, leczenie będzie zastąpione paracetamolem (stopień I). Jeśli chodzi o bóle bardziej intensywne, można połączyć paracetamol i kodeinę (stopień I).

Specjalista ten przypomina zresztą, że kodeina rzadko jest przepisywana sama. A to dlatego, że bardzo często powoduje ona zaparcia.

Inną możliwość oferuje tramadol. Leczenie to jest nieco bardziej skomplikowane do przeprowadzenia, mówi Didier Bouhassira. Powinien więc on być proponowany w małych dawkach, w połączeniu z paracetamolem. Można powiedzieć, że jest to ekwiwalent dekstropropoksyfenu.

Ze swej strony, francuska agencja AFSSAPS (Agencja Francuska ds. bezpieczeństwa sanitarnego produktów zdrowotnych, Agence française de sécurité sanitaire des produits de santé), przypomina pacjentom, iż należy przestrzagać zaleceń lekarza.

I nie należy zażywać innych leków przeciwbólowych bez opinii lekarskiej, aby uniknąć ryzyka przedwakowania, kiedy ta sama substancja aktywna jest składnikiem kilku specyfików.

Komentarze do: Lek Di-Antalvic jest wycofany z rynku

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz