Szukaj

Zrozum cukrzycę i kontroluj ją

Podziel się
Komentarze0

14 listopada, obchodzimy Światowy Dzień Walki z Cukrzycą pod hasłem. Temat przewodni obchodów tego Dnia na lata 2009 - 2013 to „Edukacja i prewencja w cukrzycy”. Odpowiedzią na potrzebę edukacji pacjentów w innowacyjny i zrozumiały sposób jest nowoczesne narzędzie Mapy KonwersacyjneTM stosowane w prawie 100 Cukrzycowych Centrach Edukacji Lilly (cCEL) w całej Polsce.W ramach obchodów Światowego Dnia Walki z Cukrzycą w dniach 14 - 15 listopada. zarówno osoby chore na cukrzycę, jak i ich bliscy będą mogli skorzystać z bezpłatnej porady specjalisty w Cukrzycowym Centrum Edukacji Lilly w Centrum Handlowym Arkadia w Warszawie w godzinach 10:00 - 21:00.

„Cukrzyca i jej powikłania należą do pięciu najczęstszych przyczyn śmierci w krajach rozwiniętych, a szacowana liczba chorych w Polsce wynosi od 2 do 2,5 mln osób (z czego blisko połowa nie wie o swojej chorobie). W związku z tym należy prowadzić wszelkie inicjatywy edukacyjne, które mogą pomóc pacjentom zrozumieć swoją chorobę i lepiej ją kontrolować. Z jednej strony ma to korzystny wpływ na funkcjonowanie osób z cukrzycą w życiu codziennym, z drugiej pomaga zapobiegać rozwojowi powikłań, takich jak choroby układu krążenia, nerek, układu nerwowego czy oczu, których leczenie stanowi bardzo poważne obciążenie dla budżetu państwa.” - powiedział prof. Władysław Grzeszczak na konferencji prasowej poświęconej obchodom Światowego Dnia Walki z Cukrzycą.

Istniejąca w całej Polsce sieć placówek Cukrzycowych Centrów Edukacji Lilly (cCEL) to realizacja inicjatywy edukacyjnej Eli Lilly Polska. Program, prowadzony pod patronatem Polskiej Federacji Edukacji w Diabetologii, uzyskał pozytywną opinię Ministerstwa Zdrowia, które dostrzegło jego zasadność oraz pozytywny wpływ na funkcjonowanie pacjentów. W opinii Ministerstwa program cCEL został określony jako doskonały przykład odpowiedzi na ogromne potrzeby edukacyjne pacjentów z cukrzycą. Już na początku swojej działalności Cukrzycowe Centra Edukacji Lilly zostały również pozytywnie zaopiniowane przez Polskie Towarzystwo Diabetologiczne.

Od lipca 2007 roku przy placówkach służby zdrowia na terenie całej Polski powstało blisko 100 takich ogólnodostępnych ośrodków, w których dyżurują wykwalifikowane pielęgniarki edukacyjne. Wszystkie zainteresowane osoby chore na cukrzycę, bądź posiadające chorych w swoim otoczeniu, mają tam bezpłatny dostęp do fachowych porad dotyczących np. właściwej diety, wysiłku fizycznego, metod samokontroli oraz zapobiegania powikłaniom (porady nie obejmują informacji
o lekach). W ośrodkach cCEL do tej pory przeprowadzonych zostało już ponad 100 000 spotkań edukacyjnych. Ponad 50% pacjentów trafia do cCEL ze skierowania od lekarza diabetologa bądź internisty.

W ośrodkach cCEL w procesie komunikacji z pacjentami chorymi na cukrzycę wprowadzone zostało nowoczesne interaktywne narzędzie edukacyjne - Mapy KonwersacyjneTM. Są to zestawy ilustrowanych plansz, które w interesujący, angażujący pacjentów sposób pozwalają przeprowadzić dyskusje na następujące tematy: „Życie z cukrzycą", „Na czym polega cukrzyca", „Zdrowe odżywianie i aktywność fizyczna” oraz „Rozpoczęcie insulinoterapii”. Celem Map KonwersacyjnychTM jest zaangażowanie małych grup osób chorujących na cukrzycę do otwartej i wartościowej dyskusji na temat ich choroby.


„81% respondentów w anonimowych ankietach deklaruje zdecydowanie lepsze przygotowanie do radzenia sobie z cukrzycą po wizycie w Cukrzycowym Centrum Edukacji Lilly, a aż 91% zdecydowanie poleciłaby wizytę w cCEL znajomemu chorującemu na cukrzycę. Przyczyniło się do tego m.in. wprowadzenie nowego narzędzia do edukacji, Mapy KonwersacyjnejTM. Sesje z użyciem Mapy dają uczestnikom okazję do zadawania pytań dotyczących spraw, które ich najbardziej interesują w związku ze stanem zdrowia. Ponadto sesje umożliwiają uczestnikom aktywny udział w dyskusji, analizę uzyskanych informacji i doświadczeń innych uczestników - osób w podobnej sytuacji i z podobnym problemem diabetologicznym. Ten interaktywny proces pozwala na lepsze zapamiętanie treści dotyczących samokontroli w cukrzycy oraz skuteczniejsze zadbanie o zdrowie.” - powiedziała Alicja Szewczyk, przewodnicząca Polskiej Federacji Edukacji w Diabetologii.

W weekend 14 - 15 listopada br. wszystkie osoby, które chciałyby zasięgnąć fachowej porady wykwalifikowanych pielęgniarek będą miały okazję odwiedzić Cukrzycowe Centrum Edukacji Lilly, zlokalizowane w tych dniach przy wejściu głównym w Centrum Handlowym Arkadia (Warszawa, al. Jana Pawła II 82), które jest partnerem tych działań. Uczestnicy akcji będą mogli porozmawiać o swoich problemach zdrowotnych przy użyciu Map KonwersacyjnychTM i otrzymają broszury informacyjne tematycznie związane z tym obszarem radzenia sobie z cukrzycą, który ich najbardziej interesuje. Pozostali natomiast, którzy nie są pacjentami, ale w najbliższym otoczeniu mają osoby chore na cukrzycę, otrzymają materiały informacyjne i będą mogli zachęcić swoich bliskich do odwiedzenia placówek cCEL.


„Edukacja i prewencja cukrzycy" to temat przewodni obchodów na kolejne 5 lat - już samo to świadczy o znaczeniu zarówno zapobiegania rozwojowi cukrzycy jak i edukacji pacjentów. Ale hasło obchodów 2009 roku „Zrozum cukrzycę i kontroluj ją" to nie tylko apel Światowej Federacji Diabetologicznej oraz WHO do pacjentów, ale także wezwanie do rządzących, aby wdrażały skuteczne programy prewencji, leczenia i właściwej opieki nad pacjentem po to, by zapewnić lepszy stan zdrowia osobom chorującym na cukrzycę lub nią zagrożonych. Do środowiska medycznego zaś, to apel o rozwijanie swojej wiedzy, aby w leczeniu chorych mogły znaleźć zastosowanie rozwiązania terapeutyczne medycyny opartej na faktach. Jest to wreszcie też wezwanie do całych społeczeństw, by starały się zrozumieć, jak duży wpływ ma epidemia cukrzycy na ich funkcjonowanie oraz dowiedzieć się, jak zapobiegać tej chorobie i jej powikłaniom.

Informacje o Światowym Dniu Walki z Cukrzycą

Światowy Dzień Walki z Cukrzycą (World Diabetes Day) obchodzony jest 14 listopada. Ustanowiony został w 1991 r. przez Międzynarodową Federację Diabetologiczną (International Diabetes Federation; IDF) oraz Światową Organizacją Zdrowia (WHO). Data ta została wybrana nieprzypadkowo - upamiętnia datę urodzin Fredericka Bantinga, który razem z Charlesem Bestem odkrył insulinę w 1921 roku. Dzień ten obchodzony jest przez ponad 350 milionów ludzi z różnych regionów świata. Głównym celem akcji jest zwiększenie świadomości społeczeństwa odnośnie przyczyn, objawów, sposobu leczenia i zapobiegania powikłaniom związanym z cukrzycą. Globalnym partnerem Światowego Dnia Walki z Cukrzycą jest firma Lilly, wiodący producent innowacyjnych leków stosowanych w terapii cukrzycy, społecznie odpowiedzialna, innowacyjna firma głęboko zaangażowana w poprawę jakości życia pacjentów z cukrzycą w Polsce.

Partnerem akcji w weekend 14 i 15 listopada jest Centrum Handlowe Arkadia w Warszawie.

Więcej informacji na: www.lilly.pl oraz www.ccel.pl

Zobacz więcej informacji na ten temat:


Cukrzycowe Centra Edukacji Lilly (cCEL)
Mapa Konwersacyjna - narzędzie edukacyjne dla chorych na cukrzycę
Wojciech Opatowicz - marzenia i cukrzyca
Cukrzyca - historia choroby - Jacek Sadowski - basista zespołu Leszcze

Komentarze do: Zrozum cukrzycę i kontroluj ją

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz