Szukaj

Co to jest cukrzyca ciążowa?

Podziel się
Komentarze0

Cukrzyca ciążowa jest to rodzaj cukrzycy, która pojawia się w czasie ciąży u ok. 5 % kobiet. Zwykle pierwsze jej objawy występują w drugim lub trzecim trymestrze i ustępują zaraz po urodzeniu dziecka. Jest to choroba, która grozi komplikacjami w czasie ciąży oraz zwiększa ryzyko zachorowania an cukrzyce II stopnia w najbliższych latach po porodzie.


Co powoduje cukrzyce ciążową?

Choroba ta powstaje jeżeli w organizmie matki znajduje się zbyt mało insuliny, która  powoduję, iż glukoza jest przenoszona do mięśni i innych tkanek. Brak insuliny wytwarzanej przez trzustkę sprawia, że glukoza jest gromadzona we krwi i wydalana z moczem.

W czasie ciąży niektóre hormony wytwarzane w tym okresie powodują, że działanie insuliny jest osłabione. Jeżeli  trzustka nie wytworzy wystarczającej ilości tego hormonu powoduje to powstanie cukrzycy ciążowe. Objawia się to wysokim poziomem cukru we krwi u przyszłej mamy. Jest to bardzo niebezpieczne, gdyż taki wysoki poziom cukru we krwi może przez łożysko oddziaływać na dziecko i zaburzyć jego rozwój.

Jakie jest ryzyko wystąpienia tej choroby u ciężarnej?


Na cukrzyce ciążową choruje nie dużo kobiet w Polsce jest to zaledwie 2- 3% kobiet. Większe występowanie tej choroby lekarze zanotowali w Azji i u kobiet afrokaraibskich.

Bardziej zagrożone cukrzycą ciążową są przyszłe mamy, które:

  • cierpią na nadwagę lub otyłość,
  • mają w rodzinie osobę chorującą na cukrzyce pierwotną ,
  • urodziły wcześniej duże dziecko,
  • uprzednio z niewyjaśnionych przyczyn urodziły martwe dziecko,
  • miały już cukrzyce ciążową podczas wcześniejszych ciąż,
  • mają wiek powyżej 40.
Jakie są objawy cukrzycy?


Kiedy podczas badań moczu wyjdzie podniesiony poziom cukru we krwi i będzie on się dość długo utrzymywał może to być oznaka cukrzycy ciążowej. U niektórych kobiet w ciąży występuje przejściowe podwyższenie cukru, które potem znika i nie musi oznaczać od razu tej choroby.


Kiedy po raz kolejny wystąpi u ciężarnej wysoki poziom cukru, skierowana najprawdopodobniej zostanie na badania, aby móc stwierdzić czy ma cukrzyce ciążową. Najczęściej wykonuję się :

  • test tolerancji na glukozę;
  • doustny test obciążenia glukozą;
  • pomiar stężenia glukozy w osoczu;
Jakie istnieje zagrożenie w czasie ciąży jeśli ma się ten typ cukrzycy?

Zagrożenie dla płodu związane z cukrzycą ciążową jest takie, iż wysoki poziom glukozy we krwi u matki spowoduje nadmierny przyrost wagi u dziecka. Duża waga ( powyżej 4 kg) noworodka może utrudnić poród naturalnymi siłami.

Dzieci matek, które mają cukrzyce mogą mieć problemy z oddychaniem zaraz po urodzeniu i wymagać hospitalizacji. Zdarza się, że dziecko ma hipoglikemię, czyli niski poziom cukru we krwi. Dziecko takie może mieć w dzieciństwie skłonności do nadwagi.

Cukrzyca może spowodować wysoki poziom ciśnienia u matki, co przyczyni się do wykonania cesarskiego cięcia. Zwiększa się, również ryzyko pojawienia się cukrzycy II stopnia u kobiety po porodzie. Zazwyczaj jednak ten rodzaj cukrzycy po narodzinach dziecka zanika. W tym wypadku ok 6 tygodni po porodzie matka przechodzi kolejne badania by potwierdzić, że choroba ta znikła.

W niektórych przypadkach cukrzyca ustępuje po zastosowaniu niskotłuszczowej diety o bogatej zawartości błonnika. W czasie wykrycia cukrzycy ciążowej kobieta powinna unikać słodkich rzeczy zawierających dużo węglowodanów. Może jednak się okazać, ze podawanie insuliny będzie konieczne, to jednak zależy od organizmu kobiety. Każdy przypadek cukrzycy ciążowej jest inny, dlatego lekarz dopasuje leczenie do chorej. Ważne jest robienie badań kontrolnych krwi, aby w razie wypadku wystąpienia cukrzycy ciążowej jak najszybciej jej przeciwdziałać.

Komentarze do: Co to jest cukrzyca ciążowa?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz