Szukaj

Cukrzyca: zdrowa stopa, zdrowe oko

Podziel się
Komentarze2

Retinopatia cukrzycowa, stopa cukrzycowa... Charakteryzujące się zaburzeniami waskularnymi, te komplikacje cukrzycy mogą mieć naprawdę bardzo poważne konsekwencje dla zdrowia chorego. Aby zapobiec ich pojawianiu się, a także, aby je leczyć jak najwcześniej, podstawową sprawą jest wczesna diagnoza. Dlatego też, rzeczą niezbędną jest to, aby testy wykrywające były regularnie wykonywane.


Pierwszą przyczyną ślepoty nabytej u osoby dorosłej jest retinopatia cukrzycowa. I to nawet mimo nawołań i zaleceń władz zdrowotnych, dotyczących stosowania testów wykrywających, w celu zapobiegania uszkodzeniom wzroku, a nawet całkowiciej ślepocie, która jest spowodowana przez tę chorobę.

Na przykład, francuskie władze zdrowotne HAS (Haute Autorité de Santé) stale przypominają o znaczeniu retinopatii cukrzycowej oraz publikują nowe zalecenia odnośnie jej rozwoju. Testy wykrywające, w rzeczywistości, powinne brać pod uwagę problemy z dostępem do opieki medycznej oraz czynniki ekonomiczne.

We Francji, na przykład, nie ma nic niemożliwego w tej dziedzinie: regionalny związek URPS (Union régionale des Professionnels de Santé des Médecins Libéraux) w Burgundii, już od kilku dobrych lat, co roku, prowadzi wędrującą kampanię dotyczącą przesiewowych badań.

Aby było możliwe skuteczniejsze leczenie oraz wcześniejsza diagnoza, eksperci zalecają również większą koordynację między specjalistami. Lekarz leczący cukrzycę powinien, na przykład, informować oftalmologa o poziomie hemoglobiny glikowanej u pacjenta, o istnieniu bądź nie nadciśnienia, a także o długości trwania cukrzycy. I na odwrót, oftalmolog powinien dostarczać lekarzowi leczącemu cukrzycę rezultaty testu wykrywającego retinopatię cukrzycową. Chodzi po prostu, w rzeczywistości, o dobrą komunikację między kolegami po fachu.


Obserwacja stóp


Problemy naczyniowe spowodowane przez cukrzycę nie dotyczą jedynie oczu. Mogą one również dotknąć innych narządów, takich jak nerki, albo inne części ciała, takie jak kończyny dolne, a w szczególności stopy. Wykrywanie jest, tutaj również, podstawową sprawą, aby zredukować ryzyko pojawienia się stopy cukrzycowej.


W przypadku zbyt późnej diagnozy, chorzy są zagrożeni w rzeczywistości bardzo ciężkimi komplikacjami, które mogą sprawić, iż amputacja okaże się niezbędna. Każdego roku dotyczy to tysięcy diabetyków. Dlatego też, w czasie przeprowadzania corocznych badań bilansowych u diabetologa, kontrola stopy powinna być obowiązkowa.

Ale, poza taką konsultacją u diabetologa, pacjenci sami powinni być bardzo uważni i starannie obserwować stan swoich stóp. Jeśli jest to twój przypadek, dbaj o to, aby hamować jak najwcześniej nawet najmiejsze uszkodzenia i najmniejsze infekcje.

Pamiętaj:

- każdego dnia myj stopy oraz palce, a przede wszystkim, osuszaj je starannie, aby uniknąć rozwoju grzybicy;

- codziennie badaj uważnie podeszwy swoich stóp, przestrzenie między palcami, tak samo jak i paznokcie, w poszukiwaniu ran, przecięć, pęknięć, zadraśnięć ... Jeśli jest to konieczne, pomóż sobie lusterkiem, albo poproś o pomoc kogoś bliskiego;

- staraj się nie obcinać zbyt krótko paznokci;

- wybieraj buty odpowiednio przystosowane i wygodne;

- wybieraj skarpety z włókien naturalnych, bez szwów. I naturalnie, zmieniaj je każdego dnia;

- nie noś nigdy butów bez skarpet;

- nie chodź nigdy boso;

- nie używaj nigdy termoforu, może bowiem wysuszyć ci skórę;

- przynajmniej raz w roku chodź na badanie stóp do lekarza ogólnego albo do podologa;

- w przypadku zranienia, pokaż je natychmiast lekarzowi.

Komentarze do: Cukrzyca: zdrowa stopa, zdrowe oko (2)

lexie
lexie 11-05-2012 15:00

stopa cukrzycowa

1

Masz rację, bo nie leczone rany mogą doprowadzić do takich powikłań, że będzie je bardzo ciężko wyleczyć.... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
ariela
ariela 06-05-2012 13:32

żel

1

Wczesna diagnoza jest bardzo ważna, ale jak już pojawi się na stopie rana to najlepiej od razu curiosin zastosować.... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze