Szukaj

Święta Wielkanocne Cukrzyków

Święta diabetyków bywają okresem podejmowania trudnych wyzwań. Samo ułożenie świątecznego menu może przysporzyć sporych kłopotów. Ciężko połączyć możliwości finansowe, polską tradycje  i spory apetyt na świąteczne smakołyki z rozsądkiem, którego wymaga choroba.  Istnieją jednak sposoby by przejść przez świąteczne obżarstwo bez narażenia się na hiperglikemie. Klucz tkwi w odpowiednim przygotowaniu wielkanocnych posiłków.

Święta Wielkanocne Cukrzyków


Na początek należy podzielić jedzenie na grupy. Poszczególne produkty nie tylko różnią się smakiem czy wyglądem ale także tym jak wpływają na podnoszenie się poziomu cukru we krwi.

Najszybciej na naszą glikemię działają węglowodany. Już po parunastu minutach od zjedzenia niektórych produktów - bogatych w węglowodany - cukier zaczyna rosnąć. Węglowodany znajdziemy wśród cukrów prostych: zwykły cukier, glukoza, słodkie napoje. Inne produkty, które szybko wpływają na wzrost poziomu cukru we krwi to te pochodzenia naturalnego, jak: owoce, produkty zbożowe(makarony, pieczywo), warzywa.

Drugą grupą składników, która powoduje wzrost cukru we krwi ale już znacznie wolniej, to  produkty które zawierają białka i tłuszcze. Znajdziemy je w produktach pochodzenia zwierzęcego: mięso, jajka, żółty i biały ser. Ponadto masła, oleje, margaryny.

Trawienie tego typu składników w organizmie zaczyna się około 3 godzin po spożyciu posiłku. Dopiero po takim okresie zaobserwujemy, jak zwiększa się poziom cukru w naszej krwi.

Z tego powodu dobierając menu należy skupić się nad tym jakie dawki insulinowe zostaną zaaplikowane do organizmu. Diabetycy najczęściej radzą by zastosować bolus wielofalowy tzn. taki który obniży poziom naszego cukru w określonym, długotrwałym czasie.


Bardzo ważne jest by wybrane menu skonsultować z diabetykiem lub lekarzem pod opieką którego jesteśmy. W ten sposób unikniemy niezaplanowanych powikłań zdrowotnych i będziemy mogli cieszyć się rodzinną atmosferą podczas świąt.

Wskazówki dotyczące świątecznego menu.

Menu powinno być urozmaicone, tak by dostarczyć organizmowi wszystkich niezbędnych składników - w porcjach ustalonych z lekarzem bądź diabetykiem.


  • Warzywa. Najzdrowsze są te spożywane na surowo. Jeżeli wymagają gotowania, dobrze jest robić to krótko i w małej ilości wody lub na parze. Nie wolno nam dodawać masła i margaryny, a najlepszą przyprawą jest sok z cytryny lub jogurt.
  • Owoce. Podobnie, jak warzywa najlepiej spożywać surowe. Jeżeli mamy ochotę na owoc to zawsze wybierajmy te naturalne, a nie przetworzone np. z puszki czy suszone.
  • Mięso i Ryby. Zalecane jest by spożywać mięsa i ryby gotowane na parze lub w wodzie. Oczywiście nie można cały czas jeść produkty przygotowanego tylko w jeden sposób. Dlatego by urozmaicić sobie danie można go przygotować na ruszcie lub upiec w pergaminie. Dla własnego bezpieczeństwa warto zrezygnować z tłustego drobiu - kaczki, gęsi.
  • Jajka. Zaleca się by ograniczyć ich spożycie do dwóch tygodniowo, gdyż obfitują w cholesterol. Podczas świąt Wielkanocnych należy podchodzić do nich z umiarem.
  • Tłuszcze roślinne. Nie są przeciwwskazane, gdyż nie wpływają negatywnie na krzepliwość krwi. Nie wolno jednak przesadzać z ich ilością. W przypadku diety cukrzyka - umiar to najlepszy doradca!
  • Sól. Tej przyprawy najlepiej unikać, ale nie oznacza to że jedzenie musi być pozbawione smaku. Istnieje szereg ziół i przypraw korzennych, które doskonale zastępują sól.

Niestety powyższe wskazówki nie dotyczą wszystkich diabetyków. Chorzy na cukrzycę typu I muszą przyjmować codziennie insulinę, a ich zalecenia dotyczące odżywiania są dużo ostrzejsze. Wtedy najlepiej skonsultować się z diabetykiem, który ustali nasze wielkanocne menu. Ważne by do świątecznego jedzenia podejść z rozwagą. Wtedy na pewno znajdziemy coś pysznego dla siebie na odświętnie przybranym stole.

Komentarze do: Święta Wielkanocne Cukrzyków

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz