Szukaj

Zespół Downa: przełomowe badania na myszach!

Podziel się
Komentarze0

Badacze amerykańscy właśnie ogłosili, iż odkryli molekułę zdolną do odwracania niektórych objawów zespołu Downa u myszy, pod warunkiem, że leczenie zacznie się już od urodzenia. Zespół Downa, inaczej zwany trisomią 21, to choroba genetyczna, wynikająca z dodatkowej kopii chromosomu 21.Objawia się upośledzeniem umysłowym, problemami kardiologicznymi oraz charakterystycznym wyglądem twarzy (mongolizm). Jest to choroba nieuleczalna.

Prof. Roger Reeves z Johns Hopkins University w USA, mówi: - W zespół Downa jest zamieszane wiele genów. Wobec tej choroby jesteśmy całkowicie bezradni. Dzięki naszym badaniom jednak być może uda się w końcu zmienić rozdanie.

Odkryta molekuła została podana myszom z zespołem Downa. Okazało się, że przywraca ona normalny rozwój mózgu i poprawia pamięć gryzoni.

Prof. Reeves dodaje: - Większość osób z zespołem Downa ma móżdżek, którego rozmiar stanowi zaledwie 60% rozmiaru normalnie rozwiniętego móżdżku.


Natomiast pojedyncza dawka owej magicznej molekuły pozwoliła na znormalizowanie rozwoju tej części mózgu u myszy. Badanie opublikowano w magazynie Science Translational Medicine.

Prof. Reeves podkreśla jeszcze: - Nie spodziewaliśmy się tego w ogóle, że substancja ta będzie miała taki efekt na procesy pamięci i uczenia, które są funkcjami generalnie kontrolowanymi przez hipokamp.

W rzeczywistości myszy laboratoryjne, które zostały genetycznie zmodyfikowane, tak aby wyrażały ludzki zespół Downa, po terapii miały pamięć i funkcje uczenia się prawie normalne.

Jednocześnie badacze przestrzegają przed stosowaniem tej substancji u ludzi, gdyż jej bezpieczeństwo nie zostało jeszcze przetestowane. Może okazać się, że zmienia mechanizm biologiczny mózgu i powoduje nadmierny wzrost komórek, czyli... raka.

Doświadczenia amerykańskie są obiecujące jednak, jeżeli chodzi o możliwości opracowania leków o podobnym działaniu.

Prof. Reeves podsumowuje, studząc entuzjazm: - Trisomia 21 to złożona choroba i nikt nie uważa, żeby faktycznie istniał magiczny lek, który pozwoli na przywrócenie normalnej inteligencji wszystkim chorym.

Komentarze do: Zespół Downa: przełomowe badania na myszach!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz