Szukaj

Zbliża się epidemia grypy?

Podziel się
Komentarze0

Wahania temperatur od kilkunastu stopni w dzień do wieczornych przymrozków, deszcze oraz silne wiatry to symptomy najcieplejszej zimy od ponad 200 lat. Lekarze alarmują, że sezon grypowy dopiero nadejdzie  i doradzają szczepienia. Szczepionki przeciwko grypie uodparniają na tę chorobę już po dwóch tygodniach, warto więc w dalszym ciągu się zaszczepić.Pacjenci bagatelizują często grypę nie myśląc o groźnych powikłaniach, które może powodować, jak zapalenie płuc, mięśnia sercowego, opon mózgowo – rdzeniowych, czy zapalenie uszu u dzieci, mogące prowadzić nawet do całkowitej utraty słuchu. Szczepienia nie tylko chronią przed grypą, ale przede wszystkim przed tymi groźnymi skutkami choroby – mówi Katarzyna Słupska, lekarz pracujący dla sieci centrów medycznych ELVITA.

W grupie największego ryzyka zachorowań znajdują się dzieci do piątego roku życia, osoby starsze po 65 roku życia, pracownicy służby zdrowia, osoby pracujące lub przebywające (np. w środkach komunikacji miejskiej) z wieloma ludźmi oraz osoby przewlekle chore na astmę, cukrzycę, niewydolność nerek czy niewydolność układu krążenia.


Specjalną akcję szczepień ochronnych przeciw grypie rozpoczęła największa na południu Polski sieć centrów medycznych ELVITA. Profesjonalna konsultacja lekarska oraz szczepienie kosztują 29 złotych.
Co roku na tę chorobę zapada 100 milionów ludzi na całym świecie. Z powodu powikłań związanych z grypą tylko w Stanach Zjednoczonych umiera rocznie 36 tysięcy osób. W Polsce 25 procent zwolnień lekarskich wystawiana jest z powodu grypy, co prócz powikłań zdrowotnych powoduje również poważne konsekwencje finansowe.

Szczepienia zalecane są nie tylko osobom należącym do grup podniesionego ryzyka zachorowań. Lekarze zalecają profilaktykę wszystkim, również karmiącym matkom, czy kobietom planującym zajście w ciążę. Szczepionka uodparnia przeciw grypie przez okres ok. jednego roku, działając już po 7 - 14 dniach od jej podania, dlatego szczepienia mogą być wykonywane również w czasie trwania epidemii. Może być podawana równocześnie z innymi szczepionkami.

Komentarze do: Zbliża się epidemia grypy?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz