Szukaj

Świńska grypa

Podziel się
Komentarze1

Świńska grypa jest chorobą zakaźną wywołaną wirusem typu A/H1N1. Występuje u świń domowych i innych zwierząt z rodziny świniowatych. Nie powinna występować wśród ludzi, jednak ze względu na możliwość mutacji po raz pierwszy pojawiła się u człowieka na początku 2009 roku w Meksyku.

Wystąpiło wtedy ryzyko pandemii. Oprócz Meksyku świńska grypa pojawiła się w wielu innych krajach na całym świecie.

Do zarażenia dochodzi drogą kropelkową (kichanie, kaszel) poprzez kontakt z osobą zarażoną lub od chorego zwierzęcia, dlatego też na zachorowanie najbardziej narażeni są pracownicy ubojni i hodowcy. Zarażeni mogą przenosić wirusa zarówno przed pojawieniem się pierwszych objawów grypy, jak i po ich zaobserwowaniu. Zdarza się, że wirus poza organizmem żywym przeżywa nawet 2 godziny na chusteczkach, klamkach itp.

Nie jest możliwe zarażenie się świńską grypą poprzez jedzenie wieprzowiny. Odpowiednio przyrządzone mięso – pieczone, gotowane, smażone itp. jest całkowicie bezpieczne, gdyż wirus ginie w temperaturze 70°C.

Wirus grypy sezonowej, niezależnie od typu występuje w okresie jesiennym i pozostaje aktywny przez większą część zimy. Każdego roku więc wszyscy powinni się szczepić przeciwko grypie, a dotyczy to w szczególności osób, które podchodzą pod kategorie osób należących do grup podwyższonego ryzyka. W praktyce każdy może zarazić się grypą, niezależnie od wieku, jednakże to osoby starsze (powyżej 65 roku życia), osoby dotknięte różnymi chorobami przewlekłymi, a także bardzo małe dzieci (poniżej 2 roku życia), są szczególnie wrażliwe na działanie wirusa grypy, który obserwujemy każdego roku.

Charakteryzujący się bardzo szybkim i łatwym zarażaniem, względnie szybkim rozprzestrzenianiem się, a także gwałtownie objawiającymi się symptomami, wirus grypy, w ogromnej większości przypadków, okazuje się na szczęście dość łagodny. Po zarażeniu, ofiara wirusa wchodzi w fazę inkubacji (zazwyczaj około 2 dni), zanim pojawią się u niej bardzo łatwo rozpoznawalne objawy wirusa grypowego.

Zobacz również:Objawy świńskiej grypy


Objawy świńskiej grypy są bardzo podobne do zwykłej, sezonowej grypy. Dlatego bez odpowiednich badań lekarskich nie jest możliwe postawienie pewnej diagnozy.

Możliwe objawy grypy typu A/H1N1:


Większa część zarażonych wirusem typy A/H1N1 może całkowicie wyzdrowieć bez potrzeby wprowadzania jakiegokolwiek leczenia. W przypadku każdego chorego, nawet jeśli czuje się on w  miarę dobrze niezbędny jest odpoczynek i odpowiednie nawadnianie.

W przypadku chorych, u których pojawiają się problemy z oddychaniem i utrzymująca się ponad 3 dni wysoka gorączka, konieczna jest pomoc lekarska i wprowadzenie leczenia antygrypowego.

Obecnie za najbardziej skuteczne lekarstwo uznawany jest przeciwwirusowy Tamiflu i Relenza. Niestety do tej pory nie opracowano w pełni skutecznej szczepionki chroniącej przed świńską grypą. Także nie wiadomo w jakim stopniu i czy w ogóle, sezonowe szczepionki przeciwko grypie chronią przed jej świńską odmianą.

Wiele osób mylnie sądzi, że za pomocą antybiotyków są w stanie zwalczyć grypę. Jednakże tak jak w obliczu każdej choroby wirusowej, antybiotyki nie są skutecznym lekarstwem przeciwko grypie, niezależnie od tego, czy chodzi o grypę sezonową, czy świńską.

Jak uchronić się przed zarażeniem?

  • unikaj jakiegokolwiek kontaktu z osobą albo przedmiotami skażonymi wirusem grypy
  • pamiętaj o myciu rąk, najlepiej mydłem albo żelem hydroalkoholowym
  • podczas kaszlu i kichania zalecane jest nie przysłanianie ust i nosa ręką, ale raczej zgięciem łokcia
  • natychmiast wyrzucaj chusteczkę
  • jeżeli nie mogłeś uniknąć kontaktu z osobą chorą na grypę A (H1N1), zalecane jest leczenie profilaktyczne lekiem Tamiflu (jedna pastylka dziennie przez 7-10 dni), oraz noszenie maski.

Światowa Organizacja Zdrowia od wykrycia nowego wirusa A H1N1, prowadziła statystykę zgonów związanych z tą grypą. W dniu 4 czerwca 2010 roku liczba ta wyniosła już 18 138 zmarłych. Jednakże, badania, które poprowadziły do takiego stwierdzenia, nie były prowadzone w sposób systematyczny. Dlatego też, statystyki wyglądają różnie, w zależności od kraju i od okresu grypy. Szacuje się jednakże, że ogólna liczba zgonów jest podobna do liczby zgonów przypisywanych grypie sezonowej (250 000 – 500 000 zgonów, biorąc pod uwagę wszystkie szczepy wirusa).

Komentarze do: Świńska grypa (1)

ania-Jj
ania-Jj 24-05-2009 23:25

Mogę się zarazić?

1

Mam 19 lat.Mieszkam z moim chłopakiem który ma objawy wirusu A/H1N1, ma wysoką temperaturę,boli go gardło i cały czas kaszle,bolą go mięśnie i ma dreszcze.Czy mogłabym się od niego zarazić???... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze