Szukaj

Świńska grypa

Podziel się
Komentarze1

Świńska grypa jest chorobą zakaźną wywołaną wirusem typu A/H1N1. Występuje u świń domowych i innych zwierząt z rodziny świniowatych. Nie powinna występować wśród ludzi, jednak ze względu na możliwość mutacji po raz pierwszy pojawiła się u człowieka na początku 2009 roku w Meksyku.

Wystąpiło wtedy ryzyko pandemii. Oprócz Meksyku świńska grypa pojawiła się w wielu innych krajach na całym świecie.

Do zarażenia dochodzi drogą kropelkową (kichanie, kaszel) poprzez kontakt z osobą zarażoną lub od chorego zwierzęcia, dlatego też na zachorowanie najbardziej narażeni są pracownicy ubojni i hodowcy. Zarażeni mogą przenosić wirusa zarówno przed pojawieniem się pierwszych objawów grypy, jak i po ich zaobserwowaniu. Zdarza się, że wirus poza organizmem żywym przeżywa nawet 2 godziny na chusteczkach, klamkach itp.

Nie jest możliwe zarażenie się świńską grypą poprzez jedzenie wieprzowiny. Odpowiednio przyrządzone mięso – pieczone, gotowane, smażone itp. jest całkowicie bezpieczne, gdyż wirus ginie w temperaturze 70°C.

Wirus grypy sezonowej, niezależnie od typu występuje w okresie jesiennym i pozostaje aktywny przez większą część zimy. Każdego roku więc wszyscy powinni się szczepić przeciwko grypie, a dotyczy to w szczególności osób, które podchodzą pod kategorie osób należących do grup podwyższonego ryzyka. W praktyce każdy może zarazić się grypą, niezależnie od wieku, jednakże to osoby starsze (powyżej 65 roku życia), osoby dotknięte różnymi chorobami przewlekłymi, a także bardzo małe dzieci (poniżej 2 roku życia), są szczególnie wrażliwe na działanie wirusa grypy, który obserwujemy każdego roku.

Charakteryzujący się bardzo szybkim i łatwym zarażaniem, względnie szybkim rozprzestrzenianiem się, a także gwałtownie objawiającymi się symptomami, wirus grypy, w ogromnej większości przypadków, okazuje się na szczęście dość łagodny. Po zarażeniu, ofiara wirusa wchodzi w fazę inkubacji (zazwyczaj około 2 dni), zanim pojawią się u niej bardzo łatwo rozpoznawalne objawy wirusa grypowego.


Objawy świńskiej grypy


Objawy świńskiej grypy są bardzo podobne do zwykłej, sezonowej grypy. Dlatego bez odpowiednich badań lekarskich nie jest możliwe postawienie pewnej diagnozy.

Możliwe objawy grypy typu A/H1N1:


Większa część zarażonych wirusem typy A/H1N1 może całkowicie wyzdrowieć bez potrzeby wprowadzania jakiegokolwiek leczenia. W przypadku każdego chorego, nawet jeśli czuje się on w  miarę dobrze niezbędny jest odpoczynek i odpowiednie nawadnianie.

W przypadku chorych, u których pojawiają się problemy z oddychaniem i utrzymująca się ponad 3 dni wysoka gorączka, konieczna jest pomoc lekarska i wprowadzenie leczenia antygrypowego.

Obecnie za najbardziej skuteczne lekarstwo uznawany jest przeciwwirusowy Tamiflu i Relenza. Niestety do tej pory nie opracowano w pełni skutecznej szczepionki chroniącej przed świńską grypą. Także nie wiadomo w jakim stopniu i czy w ogóle, sezonowe szczepionki przeciwko grypie chronią przed jej świńską odmianą.

Wiele osób mylnie sądzi, że za pomocą antybiotyków są w stanie zwalczyć grypę. Jednakże tak jak w obliczu każdej choroby wirusowej, antybiotyki nie są skutecznym lekarstwem przeciwko grypie, niezależnie od tego, czy chodzi o grypę sezonową, czy świńską.

Jak uchronić się przed zarażeniem?

  • unikaj jakiegokolwiek kontaktu z osobą albo przedmiotami skażonymi wirusem grypy
  • pamiętaj o myciu rąk, najlepiej mydłem albo żelem hydroalkoholowym
  • podczas kaszlu i kichania zalecane jest nie przysłanianie ust i nosa ręką, ale raczej zgięciem łokcia
  • natychmiast wyrzucaj chusteczkę
  • jeżeli nie mogłeś uniknąć kontaktu z osobą chorą na grypę A (H1N1), zalecane jest leczenie profilaktyczne lekiem Tamiflu (jedna pastylka dziennie przez 7-10 dni), oraz noszenie maski.

Światowa Organizacja Zdrowia od wykrycia nowego wirusa A H1N1, prowadziła statystykę zgonów związanych z tą grypą. W dniu 4 czerwca 2010 roku liczba ta wyniosła już 18 138 zmarłych. Jednakże, badania, które poprowadziły do takiego stwierdzenia, nie były prowadzone w sposób systematyczny. Dlatego też, statystyki wyglądają różnie, w zależności od kraju i od okresu grypy. Szacuje się jednakże, że ogólna liczba zgonów jest podobna do liczby zgonów przypisywanych grypie sezonowej (250 000 – 500 000 zgonów, biorąc pod uwagę wszystkie szczepy wirusa).

Komentarze do: Świńska grypa (1)

ania-Jj
ania-Jj 24-05-2009 23:25

Mogę się zarazić?

1

Mam 19 lat.Mieszkam z moim chłopakiem który ma objawy wirusu A/H1N1, ma wysoką temperaturę,boli go gardło i cały czas kaszle,bolą go mięśnie i ma dreszcze.Czy mogłabym się od niego zarazić???... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze