Szukaj

Zatrucia pokarmowe – jak uniknąć groźnych zatruć pokarmowych?

Podziel się
Komentarze0

Europejczyków zelektryzowały ostatnio doniesienia o śmiertelnych przypadkach zatruć pałeczkami okrężnicy EHEC. Jak dotąd eksperci nie ustalili jeszcze skąd pochodzą produkty, na których znalazła się bakteria. Wszystko wskazuje na to, że centrum zakażenia mieści się na Starym Kontynencie. Wielu Polaków planuje wyjechać na wakacje właśnie do krajów europejskich. W zaistniałej sytuacji  powinniśmy wiedzieć, jak postępować, by ustrzec się przed zakażaniem niebezpieczną bakterią. Poniżej kilka cennych porad.Szczepy E. coli obecne są w naszym środowisku od zawsze i praktycznie występują na każdym kroku. Jak wynika z raportu pt.  „Higiena rąk i otoczenia Polaków” przygotowanego przez firmę Reckitt-Benckiser wraz z Centrum Zdrowia Dziecka  bakterie można znaleźć głównie w toaletach, ale również na poręczach w środkach komunikacji, wózkach w centrach handlowych. Obecne są także na placu zabaw dla dzieci i przewijakach, a co najbardziej zadziwiające – kuchennych blatach. Niektóre szczepy Escherichia coli mogą powodować zakażenia przewodu pokarmowego, które w skrajnych przypadkach objawiają się ciężkimi, wyniszczającymi biegunkami, krwotocznym zapaleniem jelit, a to z kolei krótka droga do zespołu mocznicowo-hemolitycznego i zakrzepicy – ostrzega dr n. med. Alicja Pawińska z Zakładu Mikrobiologii Klinicznej w Centrum Zdrowia Dziecka. Dodaje, aby natychmiast zgłosić się do lekarza, jeśli wymioty i biegunka utrzymują się dłużej niż 2 dni, towarzyszy im ból i zawroty głowy oraz gdy nastąpiło ogólne osłabienie organizmu.

Dbając o higienę, eliminujesz groźne drobnoustroje

Pocieszające jest jednak to, że jesteśmy w stanie walczyć z bakteriami i zmniejszyć, a nawet wyeliminować ryzyko zakażenia. Jak wynika z badań  mycie rąk ciepłą wodą z mydłem przez 15 sekund redukuje prawie 90 % bakterii, a kolejne 15 sekund redukuje całkowicie obecność drobnoustrojów na naszych rękach. Pamiętaj, by zawsze myć ręce:

  • przed przystąpieniem do posiłku oraz karmienia dzieci;
  • przed przygotowaniem posiłku, szczególnie przed i natychmiast po przygotowaniu potrawy z surowców takich jak mięso, drób i ryby;
  • po skorzystaniu z toalety;
  • po powrocie do domu z pracy, ze sklepu lub podróży koleją, czy środkami komunikacji miejskiej;

Mycie rąk to główna zasada, której powinniśmy przestrzegać. Do zarażenia niebezpieczną bakterią może dojść również po wypiciu nieprzegotowanej wody pochodzącej z niepewnego źródła, a także po zjedzeniu nie umytych warzyw i owoców. Pamiętaj, aby:
  • warzywa i owoce myć dokładnie ciepłą wodą, a jeśli nie mamy pewności, że zostały dokładnie oczyszczone – spożywaj je po obróbce termicznej;
  • dokładnie usmaż, ugotuj bądź upiecz mięso; źródłem zakażanie może być bowiem niedogotowane mięso; szczególnie pamiętaj o tej zasadzie przygotowując grill;
  • podczas podróży spożywaj tylko wodę butelkowaną; unikaj napojów, w których znajduje się lód – może on bowiem pochodzić z zakażonej wody.
Bądź świadomy, bądź zdrowy

Wakacyjne podróżne to czas spędzany przede wszystkim poza domem, na świeżym powietrzu, bez dostępu do bieżącej wody. W takich sytuacjach najlepiej sprawdza się antybakteryjny żel, który dezynfekuje ręce bez użycia wody. Aby zadbać o czystość w naszym domu bądź miejscu, w którym aktualnie przebywamy można używać aerozolu do dezynfekcji powierzchni – należy spryskać nim klamki, toalety, blaty kuchenne - miejsca, które często dotykamy. Aerozol przyda się również wtedy, gdy razem z dzieckiem  wybierzemy się do restauracji - aerozol zdezynfekuje dziecięce krzesełko i stolik. Warto też zaopatrzyć się w antybakteryjne mydło w płynie, dzięki któremu będziemy mieli pewność, że nasze dłonie pozostaną czyste i dodatkowo przyjemnie nawilżone.

Wymienione produkty dostępne są w antybakteryjnej serii Dettol - wszystkie zabijają 99,9 % bakterii i wirusów (na podstawie badań przeprowadzonych zgodnie z odpowiednimi normami). Są proste w użyciu, przebadane dermatologicznie i otrzymały pozytywną opinię Centrum Zdrowia Dziecka.

Komentarze do: Zatrucia pokarmowe – jak uniknąć groźnych zatruć pokarmowych?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz