Szukaj

Zastrzyki z insuliny podwajają ryzyko śmierci u chorych na cukrzycę typu 2

Podziel się
Komentarze0

Jak podaje World Diabetes Foundation, niemalże 1/3 chorujących na cukrzycę typu II przyjmuje dzienną dawkę insuliny w ramach przepisanych terapii. Jednak nowe badanie opublikowane w Journal of Clinical Endocronicology & Metabolism ukazuje, że ten sposób leczenia cukrzycy może być odpowiedzialny za ponad dwukrotny ryzyka śmierci z wielu powodów, w tym... z powodu cukrzycy.Zebrane przez naukowców z UK informacje miały na celu przeanalizowanie bezpieczeństwa zastrzyków z insuliny w celu lepszego zrozumienia tego sposobu leczenia oraz możliwych skutków ubocznych z nim związanych.

Wykorzystując dane z UK General Practice Research Database, w których zawarte są informacje dotyczące niemal 85 000 pacjentów zdiagnozowanych z cukrzycą typu II, naukowcy porównali skutki uboczne insuliny w zestawieniu z czterema innymi popularnymi lekami na tę chorobę.

Posługując się metforminą jako podstawowym lekiem w cukrzycy typu II, naukowcy odkryli, że ryzyko wystąpienia zdarzenia kardiologicznego, pojawienia się raka lub ryzyko śmierci wzrosło o więcej niż 30%, kiedy insulina była dodawana do tej terapii.


Leczenie sulfonylomocznikiem wiąże się z 44% wzrostem ryzyka wystąpienia tych samych skutków ubocznych, podczas gdy używanie wyłącznie insuliny związane jest z około 80% wzrostem ryzyka skutków ubocznych.

Porównując terapię metforminą, sulfonylomocznikiem, kombinacją powyższych oraz kombinacją metforminy i insuliny, naukowcy stwierdzili, że terapia samą insuliną jest najgroźniejsza w skutkach, ponieważ zwiększa ryzyko zarówno zawału, jak i zachorowania na raka o ponad 43%.

Tak samo ryzyko wystąpienia niepożądanych zdarzeń kardiologicznych przy monoterapii insulinowej wzrasta o około 74%.

Największe odkrycie jest powiązane z komplikacjami związanymi z nerkami, których wystąpienie jest trzy i pół razy bardziej prawdopodobne jako skutek uboczny terapii insuliną, a ryzyko śmierci z tego powodu wzrasta ponad dwukrotnie. Oznacza to poważne czynniki zagrożenia występujące przy częstym zażywaniu tego powszechnie przepisywanego leku.

- W przypadku ludzi zdiagnozowanych z cukrzycą typu II, terapia insuliną była połączona ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia komplikacji związanych z cukrzycą, raka oraz śmierci - napisali autorzy badań. - Istnieje zatem znacząca potrzeba odkrycia nowej metody leczenia ludzi chorych na cukrzycę typu II przy użyciu insuliny.

Komentarze do: Zastrzyki z insuliny podwajają ryzyko śmierci u chorych na cukrzycę typu 2

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz