Szukaj

Zasłabnięcia są dziedziczne, dowodzi nowe badanie

Podziel się
Komentarze0

Neurolog dr Sam Berkovic ma często do czynienia z osobami, którym zdarza się zasłabnąć. Ludzie ci przyznają, że czują miękkość w kolanach po doświadczeniu czegoś niemiłego, np. zobaczenia krwi lub odwodnieniu. Zaczął podejrzewać, że omdlenia są dziedziczne. Zdaje się, że ma rację. Badanie dr. Berkovica, opublikowane w Neurology sugeruje, że omdlenia mogą mieć podłoże genetyczne, a w przypadku niektórych rodzin, przyczyną jest jeden gen.Średnio jedna trzecia ludności to ludzie, którym zdarza się zasłabnąć.

- Zazwyczaj nie jest to żaden poważny zdrowotny problem -
stwierdza dr Berkovic, profesor w departamencie medycyny w Austin Health na University of Melbourne w Australii.

Ludzie cierpiący na zasłabnięcia zazwyczaj omdlewają po doświadczeniu takich sytuacji jak np. widok krwi, odwodnienie, stres lub ból. Mimo że utrata przytomności zdaje się straszna, zazwyczaj jest niegroźna.

Jednak dr Berkovic wierzy, że zrozumienie, dlaczego ludzie mdleją, może doprowadzić do odkrycia sposobu zapobiegania, chroniącego ludzi przed wypadkami, które mogły zdarzyć się przez omdlenie, oraz przed zawstydzeniem.

Aby określić genetyczne uwarunkowania, dr Berkovic razem ze swoimi współpracownikami zebrali 44 rodziny, których członkom zdarzało się tracić przytomność.


Sześć z tych rodzin charakteryzowało się dużą częstotliwością omdleń, co podniosło wiarę naukowców w to, że omdlenia są sprawą genetyczną. Jedna rodzina miała 14 członków doświadczających utraty świadomości, a inna miała 30 osób z trzech różnych pokoleń.

Naukowcy zebrali próbki DNA oraz poprosili członków rodzin o odpowiedzi na pytania zawarte w kwestionariuszu na temat ich zdrowia, kiedy zaczęły się omdlenia oraz co je wywołuje.

Po przeanalizowaniu DNA odkryli, że sześć z 44 rodzin wykazywało silne podobieństwa genetyczne. A rodzina z 30 osobami doświadczającymi omdleń wykazała silny wpływ chromosomu 15q26. Odkrycia te potwierdzają, że omdlenia są genetyczne.

O ile odkrycie samo w sobie nie było niespodzianka, to dr Berkovic przyznaje, że był zafascynowany, kiedy odkrył, że czynniki wywołujące omdlenia różnią się u poszczególnych członków rodzin.

Jeśli matka traci przytomność na widok krwi, na przykład, jej syn może omdlewać w przypadku odwodnienia.

Dr Berkovic stwierdza, że nie rozumie do końca systemu działania czynników powodujących omdlenia, jednak wyniki badań sugerują, że nie jest za to odpowiedzialna tylko genetyka.

Wierzy, że przyszłe badania rzucą światło na to, co wywołuje omdlenia, pozwalając lepiej zrozumieć utratę przytomności. Na przykład, awersja niektórych ludzi do widoku krwi jest tak poważna, że odmawiają badania krwi z powodu strachu przed omdleniem. Poprzez zrozumienie czynników je wywołujących, naukowcy mogliby zapobiegać omdleniom.

Komentarze do: Zasłabnięcia są dziedziczne, dowodzi nowe badanie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz