Szukaj

Zapalenie wątroby typu C: nowe obiecujące leczenie

Podziel się
Komentarze0

Połączenie eksperymentalnych doustnych leków przeciwko zapaleniu wątroby typu C to najnowsze dzieło laboratoriów Abbott Laboratories. Okazało się bowiem, że miks ten doprowadził do wyzdrowienia u 90% pacjentów wcześniej nieleczonych, jak stwierdziło całkiem nowe, ale niewielkie badanie. Dane te mają być zaprezentowane na europejskim spotkaniu dotyczącym chorób wątroby, które ma się odbyć jeszcze w kwietniu, czyli na konferencji European Association for the Study of the Liver (EASL), w Barcelonie.Nowy lek prezentuje bezprecedensowe proporcje wyzdrowienia dla najpowszechniejszej postaci infekcji wirusowego zapalenia wątroby typu C. I jesteśmy w stanie osiągnąć te rezultaty w ciągu zaledwie 12 tygodni leczenia, jak mówi Scott Brun, przewodniczący jednostki chorób zakaźnych laboratoriów Abbott Laboratories.

Faza II próby na wcześniej nieleczonych pacjentach polegała na połączeniu leku ABT-450 firmy Abbott z antywirusowym lekiem ritonavir oraz inhibitorem polimerazy ABT-333, a także z rybawaryną.

Rybawaryna jest jednym z powszechniej stosowanych leków przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu C.

Leczenie polegało na podawaniu takiej kombinowanej terapii przez 12 tygodni. Następnie, pacjenci zostali skontrolowani 24 tygodnie później w kierunku poziomu wirusa WZW C we krwi. 

Okazało się, że u żadnego pacjenta nie stwierdzono po 24 tygodniach konieczności powtórzenia leczenia.

Osiemnastu z 19 uczestników próby, którzy otrzymywali 250 mg ABT-450 (czyli 95%) zostało uleczonych; to samo dotyczy 13 pacjentów z 14, którzy otrzymywali 150 mg ABT-450.

Musimy przyznać, że kombinacja czterech leków laboratoriów Abbott Laboratories bardzo wysoko stawia poprzeczkę, mówi Jim Birchenough z BMO Capital Markets.


Dla porównania, w grupie kontrolnej, złożonej z pacjentów, którzy otrzymywali standardowe leczenie oparte na rybawarynie i interferonie, ośmiu z siedemnastu pacjentów zostało wyleczonych, co oznacza poziom 47%.


Dodatkowo, firma Abbott aktualnie testuje lek z obiecującej klasy znanej jako inhibitory NS5A, w różnych kombinacjach doustnych, które mają poprawić poziom wyleczenia pośród pacjentów, którzy wcześniej nie odpowiadali na terapie.

Jak na pierwszy krok, jest to bardzo zachęcające, mówi Scott Brun. Jeżeli uda nam się dodać inhibitory NS5A do mieszanki, którą stosujemy, być może uda nam się osiągnąć jeszcze lepsze wyniki.

Co ważne, nie stwierdzono występowania żadnych poważniejszych skutków ubocznych w tym badaniu, poza tymi najbardziej powszechnymi, takimi jak zmęczenie, mdłości, bóle głowy.

Nowe leki

Trzeba przyznać, że w ostatnim czasie terapie przeciwko zapaleniu wątroby typu C dały ogromny sus do przodu: w ostatnim roku, zatwierdzono nowe leki produkowane przez laboratoria farmaceutyczne Vertex Pharmaceuticals Inc i Merck & Co.

Nowe leki wiążą się z o wiele lepszymi poziomami wyleczenia, a także z krótszym czasem terapii, w porównaniu do leczenia interferonem i rybarwaryną, które może trwać nawet do 48 tygodni, a wyleczyć zaledwie 40% pacjentów.

Lek Incivek firmy Vertex Pharmaceuticals Inc prowadzi do 80% poziomu wyleczenia u wcześniej nieleczonych pacjentów. Ale, nowy lek musi być jednak zażywany z interferonem i rybarwaryną, a czas terapii został skrócony do 24 tygodni jedynie teoretycznie, ponieważ wielu pacjentów w dalszym ciągu wymaga 48-tygodniowego leczenia.

Interferon jest lekiem podawanym w zastrzyku i powoduje on nieprzyjemne objawy, przypominające grypę, a to sprawia, że niektórzy pacjenci przerywają leczenie.

Niestety, jeżeli wirusowe zapalenie wątroby typu C pozostawimy bez leczenia, może się to skończyć marskością wątroby, rakiem wątroby oraz zgonem. Choroba ta jest również najpowszechniejszą przyczyną przeszczepów wątroby.

Komentarze do: Zapalenie wątroby typu C: nowe obiecujące leczenie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz