Szukaj

Zaobserwowano różnice w mózgach anorektyków i otyłych

Podziel się
Komentarze0

Dlaczego jedna osoba zaczyna chorować na anoreksję, a druga staje się otyła? Ostatnie badanie, opublikowane przez badaczy amerykańskich ze szkoły medycznej University of Colorado School of Medicine pokazało, że obwody nagrody w mózgu są nadwrażliwe u kobiet cierpiących na anoreksję oraz znieczulone u kobiet otyłych.Odkrycia te również sugerują, że zaburzenia odżywiania są związane ze ścieżkami dopaminy, które odpowiadają za uzależnienia.

Doktor Guido Frank, profersor oraz kierujący programem Developmental Brain Research Program uniwersytetu University of Colorado School of Medicine, przeprowadził badanie z użyciem funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI).

Badanie to miało na celu przebadanie aktywności mózgu u 63 kobiet, które były bądź otyłe, bądź cierpiały na anoreksję. Naukowcy porównali je do kobiet, których waga była uważana za normalną.

Uczestniczki tego eksperymentu mieli za zadanie wizualne wiązanie pewnych kształtów ze słodkim bądź niesłodkim roztworem, a wtedy otrzymywały te smakowe roztwory w sposób oczekiwany bądź nieoczekiwany.


Zadanie to zostało powiązane z funkcjami dopaminy w mózgu w przeszłości.

Autorzy badania odkryli, że w trakcie tych sesji fMRI, nieoczekiwane roztwory o słodkim smaku skutkowały rosnącą aktywnością neuronów w układzie nagrody u pacjentek z anoreksją oraz mniejszą aktywacją neuronów w układzie nagrody u pacjentek otyłych.

U gryzoni z kolei, ograniczenie jedzenia oraz utrata wagi zostały powiązane z większymi odpowiedziami na nagrodę w mózgu. Odpowiedzi te również są związane z dopaminą.

Jasne jest, że układ nagrody w mózgu pomaga regulować ilości zjadanego jedzenia, mówi doktor Guido Frank. Specyficzna rola tych sieci w zaburzeniach odżywiania, takich jak anorexia nervosa i jej przeciwieństwo, otyłość – pozostaje niejasna.

Naukowcy zgadzają się co do tego, że potrzebne są kolejne badania w tej dziedzinie.

Aktualne prace zostały opublikowane w przeglądzie naukowym Neuropsychopharmacology.

Komentarze do: Zaobserwowano różnice w mózgach anorektyków i otyłych

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz