Szukaj

Zanieczyszczenia: naczynia krwionośne w oku ujawniają jaki jest stan serca

Podziel się
Komentarze0

Niedawno opublikowane badanie ujawnia, iż zdjęcia cyfrowe mikrotętnic dna oka pozwalają zaobserwować bezpośrednio, w jaki sposób naczynia krwionośne, podobne, które zaopatrują serce, kurczą się pod wpływem zanieczyszczeń powietrza.Osoby cieszące się dobrym zdrowiem, narażone na stały kontakt z dużymi zanieczyszczeniami powietrza, doświadczają zwężania naczyń krwionośnych siatkówki, co oznacza wyższe ryzyko chorób serca oraz układu krążenia, w co wierzą autorzy badania, które ukazało się niedawno w PloS Medicine, w Stanach Zjednoczonych.

Badanie to trwało dwa lata i zostało przeprowadzone na 4 607 uczestnikach w wieku od 45 do 84 lat, u których w rodzinie nie wystąpiły wcześniej żadne choroby serca. Prace te są pierwszym projektem, który bada wpływ zanieczyszczeń na naczynia krwionośne małego rozmiaru u człowieka.


Badacze amerykańscy więc zmierzyli ilość małych cząsteczek znajdujących się w powietrzu oraz ich wpływ na zdrowie uczestników tych prac, zanim przeprowadzili badania dna oka. Badanie dna oka to egzamin, który służy do oceny wpływu krótkoterminowej ekspozycji na zanieczyszczenie.

Badanie pokazuje więc, że wśród uczestników tego projektu badawczego, ci, którzy byli wystawieni przez krótki czas na kontakt z powietrzem lekko zanieczyszczonym, mieli mikronaczynia krwionośne podobne do tych, które mają osoby o 3 lata starsze.

Ale z kolei te osoby, które były narażone na kontakt z powietrzem bardzo zanieczyszczonym, miały mikronaczynia krwionośne podobne do naczyń krwionośnych osoby o siedem lat starszej.

Według autorów tego badania, przekłada się to na wzrost o 3% ryzyka chorób serca u tych osób, w porównaniu do osób, które żyją w mniej zanieczyszczonym środowisku.

Te badane mikronaczynia w oku mają średnicę porównywalną do średnicy włosa ludzkiego. Jeśli zwężą się one nawet o jedną setną, może mieć to bardzo poważne konsekwencje dla zdrowia serca, podsumowują autorzy badania.

Komentarze do: Zanieczyszczenia: naczynia krwionośne w oku ujawniają jaki jest stan serca

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz