Szukaj

Zawał mięśnia sercowego - nowe perspektywy

Podziel się
Komentarze2

W badaniu przeprowadzonym w Brigham and Women"s Hospital (BWH) stwierdzono, że wczesne zastosowanie doustnego leku przeciwpłytkowego klopidogrelu, tj. podanie tego leku przed angioplastyką, a nie dopiero w czasie zabiegu zmniejsza o ponad 45% ryzyko zgonu, zawału mięśnia sercowego lub udaru mózgu po angioplastyce.


Wyniki badania PCI-CLARITY zostały przedstawione podczas Kongresu Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego, który odbył się w dniach 3-7 września 2005 roku w Sztokholmie (Szwecja), a autorem doniesienia był dr Marc S. Sabatine, lekarz z Cardiovascular Division w BWH oraz wykładowca chorób wewnętrznych w Harvard Medical School. Wyniki tego badania zostały jednocześnie zamieszczone na stronie internetowej Journal of the American Medical Association w dniu 4 września 2005 roku, a następnie opublikowane w numerze tego czasopisma z 14 września.

Wcześniej w tym roku dr Sabatine i współpracownicy z BWH opublikowali w czasopiśmie New England Journal of Medicine wyniki badania CLARITY-TIMI 28 (Clopidogrel as Adjunctive Reperfusion Therapy - Thrombolysis in Myocardial Infarction), wykazując, że stosowanie klopidogrelu ułatwiało udrożnienie zamkniętych tętnic wieńcowych i zmniejszało o 31% ryzyko ponownego zawału mięśnia sercowego. Teraz ta grupa badaczy stwierdziła, że podawanie klopidogrelu przed angioplastyką w znacznym stopniu chroni przed poważnymi powikłaniami tego zabiegu.

Angioplastyka, nazywana również przezskórną interwencją wieńcową (percutaneous coronary intervention, PCI), jest zabiegiem wykonywanym przez kardiologów w celu rozszerzania zwężeń w tętnicach wieńcowych. Każdego roku na całym świecie wykonuje się ponad 2 miliony zabiegów PCI, z których większość polega na wprowadzeniu do tętnicy wieńcowej stentu, który ułatwia utrzymanie drożności naczynia. "W celu zapobiegania powikłaniom pacjenci poddawani PCI rutynowo otrzymują po zabiegu klopidogrel - powiedział dr Sabatine. - Wykazaliśmy, że rozpoczynanie podawania klopidogrelu przed zabiegiem prowadzi do istotnego zmniejszenia ryzyka zgonu z przyczyn sercowo-naczyniowych i powikłań niedokrwiennych po angioplastyce."


Do badania PCI-CLARITY włączono 1863 pacjentów ze świeżym zawałem mięśnia sercowego, u których następnie wykonywano PCI. Spośród tej grupy 933 osoby przydzielono losowo do podawania klopidogrelu (dawka nasycająca 300 mg, a następnie 75 mg raz dziennie), a 930 osób przypisano do podania placebo w momencie przyjęcia do szpitala. Głównym ocenianym parametrem była częstość występowania zgonów, ponownych zawałów mięśnia sercowego i udaru mózgu w okresie od PCI do 30 dni po randomizacji. Po przeanalizowaniu wyników stwierdzono, że podanie klopidogrelu przed PCI zmniejszyło o 46% ryzyko zgonu, ponownego zawału mięśnia sercowego lub udaru mózgu. Wczesne podanie klopidogrelu zmniejszało również o 38% ryzyko ponownego zawału mięśnia sercowego lub udaru mózgu w trakcie oczekiwania na PCI . Stwierdzono też, że korzyści z wcześniejszego podania klopidogrelu były niezależne od wieku i płci pacjentów oraz czasu oczekiwania na PCI. Jak stwierdził dr Christopher P. Cannon, główny autor badania CLARITY-TIMI 28, lekarz z Cardiovascular Division w BWH oraz profesor chorób wewnętrznych w Harvard Medical School: "Udało się zapobiec jednemu poważnemu incydentowi sercowo-naczyniowemu na każdych 23 pacjentów otrzymujących klopidogrel przed PCI. Jest to zdumiewająco duża korzyść z podania od jednej do trzech dodatkowych dawek klopidogrelu."


"W badaniu CLARITY-TIMI 28 wykazano, że klopidogrel jest ważnym elementem leczenia świeżego zawału mięśnia sercowego. Obecnie uzyskaliśmy bezpośrednie dowody, że lek ten przyczynia się również do zmniejszenia ryzyka zgonu w związku z angioplastyką i stentowaniem tętnic wieńcowych - powiedział Eugene Braunwald, profesor Harvard Medical School i przewodniczący Grupy Badawczej TIMI. - Jestem dumny, że Brigham and Women"s Hospital wciąż przyczynia się do wyznaczania standardów leczenia świeżego zawału mięśnia sercowego na całym świecie. Sądzę, że wyniki tego badania będą ważnym wkładem w wiedzę o leczeniu choroby wieńcowej".

Źródło: dane z Brigham and Women"s Hospital przedstawione na Kongresie Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego w 2005 roku.

Komentarze do: Zawał mięśnia sercowego - nowe perspektywy (2)

renii
renii 04-06-2013 07:54

zawał serca

1

Zawał serca może wystąpić w każdym obszarze mięśnia sercowego, najczęściej występuje w obrębie ściany lewej komory. Zawał może obejmować całą grubość mięśnia lub warstwę podwsierdziową.Objawy zawału to ból promieniujący ... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Filip
~Filip 17-07-2006 14:26

Do roboty!

1

Leki lekami, a ja i tak się będę upierał, że po prostu trzeba o siebie dbać. Nie nalezy po prostu dopuścić do sytuacji kiedy już trzeba łykać tabletki. Mniej mięcha tłustego jeść, więcej rybek, warzyw, owoców, oliwa z ol... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze