Szukaj

Zaburzenia snu wpływają na męską płodność

Podziel się
Komentarze0

Problemy ze snem mogą mieć wpływ na życie seksualne człowieka – to wiemy od dawna. Jednak ostatnie badania ukazały kolejny problem - również natury seksualnej, ale nie tylko - wynikający z niedosypiania. Badanie opublikowane w American Journal of Epidemiology pokazuje związek między zaburzeniami snu u mężczyzn a zmniejszeniem liczby plemników w ich nasieniu.Konkretnie: duńscy naukowcy odkryli, że mężczyźni, którzy w przebiegu badania zgłosili najwięcej zaburzeń snu, mieli 29 procent niższe stężenie plemników w nasieniu, w porównaniu z mężczyznami, którzy sypiali dłużej.

Wyniki są oparte na próbkach nasienia i krwi 953 młodych ludzi z Danii, którzy zostali zrekrutowani do duńskiej armii w okresie od 2008 do 2011.


- Dzięki tym wynikom do listy czynników potencjalnie wpływających na męską płodność dodano teraz niewystarczającą ilość snu -  powiedział dr Remy Slama, który jest ekspertem w dziedzinie płodności w Joseph Fourier University we Francji. - Na liście tej figurują już takie znane czynniki jak nadwaga oraz narażenie na dym tytoniowy i na zanieczyszczenia.

Dr Michael Breus zauważa również, że brak snu może także przyczynić się do mniejszej płodności u kobiet poprzez wpływ na poziomy hormonów regulujących owulację, co będzie tematem jego następnych badań. W oczekiwaniu na wyniki, nie zapominajcie się wysypiać.

Komentarze do: Zaburzenia snu wpływają na męską płodność

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz