Szukaj

Wzmożone pragnienie

Podziel się
Komentarze0

Woda jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu każdego człowieka. Bez wody człowiek może przeżyć do 3 dni. Jednak pojawiają się sytuacje, w których człowiek może odczuwać wzmożone pragnienie, które polega na spożywaniu dużej ilości wody.

Wzmożone pragnienie

W niektórych przypadkach wzmożone pragnienie będzie nieszkodliwe, a w innych będzie wskazywać na chorobę. Do przyczyn wzmożonego pragnienia zalicza się m.in. silne pocenie się, biegunki, wymioty, nadużywanie środków przeczyszczających, alkohol, używki, leki oraz choroby wewnętrzne.

Wzmożone pragnienie a silne pocenie się

Silne pocenie się może wynikać z wysokiej temperatury na dworze bądź w domu, może być skutkiem dużego wysiłku fizycznego albo jednym z objawów chorób zakaźnych. Wraz z potem człowiek traci bardzo dużą ilość wody oraz substancje mineralne, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Można wtedy używać więcej, niż zwykle, soli do posiłków i należy pić dużo wody, aż do momentu, w którym mocz znowu będzie miał jasny kolor, gdyż w wyniku utraty dużej ilości wody stał się ciemny.

Wzmożone pragnienia a biegunka, wymioty, nadużywanie środków przeczyszczających

Biegunka, której czasami towarzyszą nudności i wymioty, jest jednym z objawów zakażenia przewodu pokarmowego przez drobnoustroje chorobotwórcze. Takie zakażenie powoduje utratę płynów oraz substancji mineralnych z organizmu człowieka. Duża strata płynów występuje również podczas bulimii, gdy osoby chore same prowokują wymioty. W związku  z tym dochodzi do zmniejszenia ilości wydalanego moczu, a wtedy można podać chorej osobie słony bulion.

Jednak w przypadku bulimii bardzo ważne jest uczestniczenie w psychoterapii, ponieważ choroba ta polega na zaburzeniu odżywiania się, które charakteryzuje się napadami objadania się, a potem pojawiają się zaburzenia kompensacyjne, np. prowokowanie wymiotów. Niektóre osoby zażywają bardzo często środki przeczyszczające, a to powoduje, że dochodzi do utraty wody oraz składników mineralnych. W związku z tym poziom wody trzeba wyrównać poprzez wypijanie dużej ilości płynów, a poziom substancji mineralnych poprzez przyjmowanie tabletek, które je zwierają. Zażywanie, przez dłuższy okres czasu, dużej ilości środków przeczyszczających ma negatywny wpływ na pracę jelit i dochodzi do ich rozleniwienia.

Wzmożone pragnienie a alkohol i używki

Wypicie dużej ilości alkoholu powoduje zwiększenie wydalania płynów z organizmu, co skutkuje zagęszczeniem krwi, a to przyczynia się do wzmożonego pragnienia. Zwiększenie wydalania wody z organizmu powoduje również nadużywanie czarnej herbaty oraz kawy. Jednak to alkohol bardziej przyczynia się do wydalania wody, niż kawa i herbata.

Wzmożone pragnienie a leki

Leki pobudzające wydalanie płynów z organizmu bardzo często otrzymują osoby z niedociśnieniem lub osoby z osłabionym sercem. Leki moczopędne, czyli tzw. diuretyki przyczyniają się także do utraty potasu i magnezu wraz z wydalanym moczem. W takim przypadku bardzo ważna jest regularna kontrola przez lekarza stężenia potasu i magnezu we krwi. Lekarz musi również ustalić, ile płynów powinien wypijać chory każdego dnia. Kontrola potasu i magnezu oraz wypijanie ustalonej dawki płynów nie pozwoli na nadmierne zagęszczenie się krwi, co mogłoby zwiększyć ryzyko zawału serca.

Wzmożone pragnienie a choroby wewnętrzne

Ważne jest, aby zgłosić się do lekarza, ponieważ wzmożone pragnienie może być jednym z objawów chorób wewnętrznych, takich jak: cukrzyca, choroby nerek, choroby tarczycy i guzy kości, wrodzone zaburzenie przemiany materii. W cukrzycy wzmożone pragnienie wskazuje na zbyt wysokie stężenie glukozy we krwi. Natomiast czasami w chorobach nerek organizm człowieka próbuje działać w sposób regulacyjny i robi to poprzez zwiększenie ukrwienia nerek w wyniku podwyższenia ciśnienia krwi. W związku z tym organizm wydala mniej płynów, co powoduje gromadzenie się wody w tkankach, a to przyczynia się do powstawania obrzęków. W wyniku tego osoba chora odczuwa wzmożone pragnienie, jednak wydala bardzo mało moczu. W chorobach tarczycy i guzach kości czynność nerek może zostać zaburzona w wyniku zbyt wysokiego stężenia wapnia we krwi. Wtedy nerki nie mają możliwości dostatecznego zagęszczenia moczu, a to powoduje, że duża ilość płynów zostaje zmarnowana. Przyczyną takiego stanu mogą być choroby tarczycy, guzy kości lub przeżuty do kości nowotworów złośliwych. Kolejną chorobą może być wrodzone zaburzenie przemiany materii, jest to rzadkie zaburzenie, które występuje u noworodków płci męskiej. Zaburzenie to przyczynia się do tego, iż mocz nie zostaje dostatecznie zagęszczony. Dzieci z tym zaburzeniem odczuwają wzmożone pragnienie i w związku z tym dużo piją.

Gdy wzmożone pragnienie pojawia się podczas upalnych dni lub po dużym wysiłku fizycznym, należy wtedy odpowiednio nawodnić organizm. Jednak w niektórych przypadkach długotrwale występujące wzmożone pragnienie może być jednym z objawów choroby. Należy wtedy zgłosić się do lekarza, aby sprawdzić, jaka jest przyczyna, ciągle występującego, wzmożonego pragnienia. Bardzo ważna jest odpowiednia diagnoza.

Autor: Ilona Górecka

Komentarze do: Wzmożone pragnienie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz