Szukaj

Wytworzyć ząb z moczu – oczywiście, na kiedy?

Podziel się
Komentarze0

Badacze chińscy informują, iż udało im się stworzyć ząb na podstawie komórek zawartych w moczu. Wyniki eksperymentu opisano w artykule zamieszczonym w Cell Regeneration Journal. Zastosowana technika powinna pozwolić na odtwarzanie utraconych zębów u niektórych pacjentów.Naukowcy z placówki badawczej w Kantonie (instytut biomedycyny i zdrowia) pobrali komórki z moczu, aby przekształcić je w komórki macierzyste, które są w stanie przekształcać się w dowolny typ komórek.

Tutaj chodziło o wytworzenie komórek macierzystych, z których powstają komórki składające się na zęby (na szkliwo, zębinę i miazgę zęba).


W ten sposób zmodyfikowane komórki wszczepiono myszom. Trzy tygodnie później okazało się, że w organizmach gryzoni powstaje struktura porównywalna do zęba, chociaż o 30% mniej wytrzymała niż ząb prawdziwy.

Metoda ta już teraz ma swoich wielkich krytyków. Na przykład, prof. Chist Mason z University College London mówi: - Nie podoba mi się wybór moczu jako źródła komórek macierzystych. To najprawdopodobniej jedno z najgorszych źródeł, ponieważ zawiera mało komórek, a możliwość przekształcenia je w komórki macierzyste jest bardzo niewielka. Nie mówiąc już o skażeniu moczu bakteriami.

Komentarze do: Wytworzyć ząb z moczu – oczywiście, na kiedy?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz