Szukaj

Wysokie spożycie trans tłuszczów ma wpływ na pamięć

Podziel się
Komentarze0

Grupa naukowców pod kierownictwem profesor Beatrice A. Golomb z University of California w San Diego podjęła próbę zrozumienia działania tzw. trans tłuszczów. Wyniki badań zostały przedstawione na tegorocznych targach American Heart Association's Scientific Sessions w Chicago.

Ale co to właściwie są „trans tłuszcze”?

Tłuszcze trans to rodzaj tłuszczów nienasyconych, których konfiguracja została zmieniona tak, że w efekcie powstały związki liniowe. Najpopularniejszym z nich oraz podawanym najczęściej jako przykład jest kwas elaidynowy.

Do tej pory wiadome było jedynie to, że trans tłuszcze wpływają na zmiany miażdżycowe oraz rozwój raka piersi. Amerykańscy naukowcy dowiedli w skrupulatnych doświadczeniach, że oprócz wcześniej wymienionych skutków, trans tłuszcze wpływają także na choroby serca, wzrost wagi ciała oraz agresję spożywających. Jednakże głównym czynnikiem badanym była nasza pamięć.

- Trans tłuszcze są ściśle połączone z pogarszaniem się pamięci ludzkiej u mężczyzn w młodym oraz średnim wieku - mówi prof. Beatrice A. Golomb.

Na czym jednak polegało doświadczenie?

W grupie jednego tysiąca osób, znajdowało się siedmiuset mężczyzn oraz trzysta kobiet. Wszystkim pokazano 104 karty z jednym słowem na każdej z nich. Następnie po chwili pokazywano dokładnie takie same karty z tą różnicą, że pojawiające się słowa nie zawsze były takie same jak wcześniej. Badani mieli określić, czy widzieli wcześniej to słowo na kartach, czy jest to po raz pierwszy. Pytanie tylko: Czy każdy z nas poradziłby sobie z takim testem?

Wyniki ukazały, że wspomniane wcześniej związki najbardziej szkodzą mężczyznom przed 45-tym rokiem życia. Podane doświadczenie wykonano ponownie na grupie kobiet. Wyniki okazały się podobne. Płeć nie ma żadnego wpływu na zachowanie się trans tłuszczów. Jest to prawdziwe zagrożenie dla przyszłości w edukacji oraz karierze każdego z nas.

FDA, amerykańska instytucja zajmująca się pożywieniem zamierza wprowadzić ograniczenie w używaniu tran tłuszczów w przemyśle spożywczym. Kiedy zostanie to zapoczątkowane w Unii Europejskiej? Tego jeszcze nie wiemy, ale miejmy nadzieję, że jak najwcześniej.

Komentarze do: Wysokie spożycie trans tłuszczów ma wpływ na pamięć

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz