Szukaj

Wynaleziono szczepionkę na raka nerki

Podziel się
Komentarze0

Każdego roku rak nerki atakuje około 9000 osób we Francji. W Polsce rocznie wykrywa się około 3500 nowych zachorowań. 2200 pacjentów umiera. U 25-30 proc. chorych rak ten wykrywany jest dopiero w stadium zaawansowanym, gdy doszło już do przerzutów do innych narządów (najczęściej do płuc i wątroby). Niestety w większości przypadków są to osoby powyżej 50 roku życia.Zmniejsza to skuteczność leczenia oraz szanse na przeżycie pacjentów. Ostatnimi laty, naukowcy sięgnęli po nową broń mogącą posłużyć w walce z rakiem. Wynaleziona szczepionka daje obiecujące rezultaty.

W poniedziałek 1 października bieżącego roku, przy okazji 37 Kongresu Europejskiego Towarzystwa Onkologii Medycznej organizowanego w Wiedniu, naukowcy ogłosili, iż wyniki badań 10 pacjentów dotkniętych rakiem nerki, u których zastosowano ową szczepionkę, są obiecujące.


W trakcie pierwszych badań klinicznych, zespół profesora Ingo G. Schmidt-Wolfa z Centrum Onkologii w Bonn w Niemczech stwierdził, że pacjenci wykazali silną reakcję obronną przeciw nowotworowi.

„Skutki uboczne polegały na reakcjach miejscowych lub na lekkich gorączkach. Reakcja immunologiczna u siedmiu pacjentów na dziesięciu uległa poprawieniu”, powiedział prof. Schmidt-Wolf.

Co więcej: „przebieg choroby w ciągu ostatniego roku się u nich ustabilizował. Ich stan zdrowia polepszył się wskutek zastosowanego leczenia”, sprecyzował profesor.

Mimo iż w celu potwierdzenia skuteczności szczepionki wymagane są kolejne badania, pierwsze obserwacje dają nadzieję na wydłużenie życia chorych, a nawet na ich całkowite wyleczenie.

Naukowcy wierzą w dalszy postęp w dziedzinie. W tym celu, profesor Schmidt-Wolf wraz ze swoim zespołem przygotowują właśnie drugie badanie nad wspomnianą szczepionką.

Komentarze do: Wynaleziono szczepionkę na raka nerki

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz