Szukaj

Wyciąg z orzecha nanercza zachodniego: obiecująca terapia przeciwko cukrzycy?

Podziel się
Komentarze0

Ekstrakt z orzecha nanercza zachodniego (nanercz zachodni, łac. anacardium occidentale), ma być może obiecujące właściwości dla leczenia cukrzycy. Jest on być może w stanie stymulować absorbję cukru we krwi, jak podają wstępne badania zrealizowane przez naukowców z Quebeku oraz Kamerunu.Naukowcy chcieli potwierdzić zastosowanie produktów z nanercza zachodniego w medycynie tradycyjnej w leczniu różnych chorób, między innymi także cukrzycy. Przeanalizowali więc działanie antycukrzycowe kory, liści, orzecha oraz owoców nanercza zachodniego na komórki mięśniowe wyhodowane w laboratorium, to znaczy w stadium in vitro.

Rezultaty są następujące: jedynie wyciąg z nasienia nanercza, czyli właśnie inaczej nazywanego orzecha, wykazał znaczące efekty w stymulacji absorpcji cukru we krwi przez komórki mięśniowe. Jego aktywność jest być może podobna nawet do tej, jaką obserwujemy u metforminy, która jest składnikiem leku glucophage, używanym już zresztą w leczeniu cukrzycy.


Mimo, że jest jeszcze bardzo wcześnie, żeby ostatecznie wyrokować, to znaczenie rezultatów tych badań zachęca naukowców bardzo mocno do badań nad lekami złożonymi, zawierającymi wyciąg z nanercza oraz z orzecha nanercza, w celu rozwinięcia nowych terapii doustnych, odnotowuje jeden z autorów badań, pan Pierre S. Haddad.

Nawet jeśli inne produkty z nanercza zachodniego nie wykazały znaczących efektów działania na hodowlane komórki męśniowe, pan Pierre S. Haddad wierzy, że należy kontynuować badania na innych organach, szczególnie na trzustce, tkance tłuszczowej oraz na wątrobie. Trzeba pokładać zaufanie w medycynie tradycyjnej, ponieważ ludzie nie wybraliby liści czy kory, gdyby nie wykazywały one korzystnego działania.

Jest możliwe, że te części nanercza mogą nie działać na hodowlane komórki mięśniowe, ale być może mogą wywrzeć jakies efekty na innych organach, ocenia naukowiec, który jest profesorem na Wydziale Farmakologii na Uniwersytecie w Montrealu.

Pierre S. Haddad uprzedza ludzi, którzy byliby być może skłonni uwierzyć, że uzyskają ten sam efekt antycukrzycowy, jeśli będą spożywać orzechy nanercza zachodniego w całości. Wyciąg z tego orzecha nie zawiera już protein, tłuszczu oraz cukru, a więc staje się mniej kaloryczny, niż całe nasienie nanercza, precyzuje profesor.

Komentarze do: Wyciąg z orzecha nanercza zachodniego: obiecująca terapia przeciwko cukrzycy?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz