Szukaj

Witaminy z grupy B redukują kurczenie się mózgu i mogą zapobiegać Alzheimerowi

Podziel się
Komentarze0

Choroba Alzheimera polega na kurczeniu się mózgu oraz splątaniu białek amyloidowych, co powoduje modyfikowanie sygnałów elektrycznych i chemicznych w mózgu, za czym idzie zahamowanie przekazu informacji między neuronami. Na szczęście, jak dowiodły badania, wiele składników naturalnych, takich jak kurkumina, resweratrol, czy witamina D3 pokonuje barierę krew-mózg i redukuje kurczenie się mózgu. Dzieje się tak ponieważ te składniki rozbijają pewne grupy białek, które przeszkadzają w zapamiętywaniu, jak również redukują możliwości poznawcze.Wyniki badań przeprowadzonych przez University of Oxford zostały opublikowane w magazynie Proceedings of the National Academy of Sciences i dowiodły, że terapia bogata w witaminy z grupy B może spowolnić obumieranie pewnych części mózgu.

To zjawisko jest główną przyczyną Alzheimera, łączoną również z zanikiem umiejętności poznawczych u osoby cierpiącej na tę chorobę.

Poprzednie badania pokazały, że podwyższony poziom aminokwasów, znanych jako homocysteiny, znacznie zwiększa ryzyko depresji oraz pogłębiania się demencji. Homocysteina jest toksycznym składnikiem, którego poziom we krwi podwyższa się w wyniku stosowania diety bogatej w białko zwierzęce, co prowadzi do podwyższonego ryzyka chorób układu krążenia.

Witaminy z grupy B obniżają poziom homocysteiny, zapobiegając kurczeniu się mózgu, demencji i chorobom serca

Poziom homocysteiny pozostaje bez zmian przy ograniczonym przyjmowaniu witamin z grupy B, kwasu foliowego oraz witaminy B12. To zjawisko jest łączone z dietą bogatą w białko zwierzęce, jednocześnie ubogą w warzywa i owoce.


W badaniach brało udział ponad 150 starszych osób w początkowym stadium zaburzeń poznawczych. 80 z nich otrzymało zestaw witamin B12, B6 oraz kwas foliowy, który to zestaw przyjmowało przez 2 lata. Pozostali uczestnicy otrzymywali placebo.

Wyniki badań pokazały, że grupa przyjmująca witaminy doświadczyła znacznie mniejszego skurczenia się mózgu w porównaniu z grupą przyjmującą placebo. Prowadzący badania David Smith tłumaczy, że kurczenie mózgu następowało osiem razy wolniej wśród osób, które brały witaminy w porównaniu z tymi, które przyjmowały placebo.

Te wyniki jednoznacznie wskazują na skuteczność witamin z grupy B w hamowaniu lub nawet zatrzymaniu procesów chorobowych we wczesnych stadiach zaburzeń poznawczych.

Zespół badawczy podkreśla, że to pierwsza skuteczna terapia przeciwko Alzheimerowi, zdolna nawet zatrzymać rozwój choroby, przy tym nie zawierająca substancji toksycznych oraz nie powodująca skutków ubocznych.

David Smith dodaje, że należy rozpoczynać badania pod kątem demencji już u pacjentów 50-letnich. Wyniki badań wskazują, że osoby z poziomem homocysteiny we krwi powyżej 10mcmol/l, czyli prawie połowa osób w wieku 65 lat, może czerpać korzyści zdrowotne w postaci zahamowania kurczenia się mózgu w wyniku przyjmowania dużych dawek witamin z grupy B oraz kwasu foliowego.

Natomiast już w wieku 35 lat powinno się regularnie sprawdzać poziom homocysteiny oraz przyjmować witaminy z grupy B w postaci suplementów diety, żeby znacznie zmniejszyć ryzyko wystąpienia demencji oraz chorób układu krążenia.

Komentarze do: Witaminy z grupy B redukują kurczenie się mózgu i mogą zapobiegać Alzheimerowi

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz