Szukaj

Witamina C nie pomaga ludziom z dną moczanową

Podziel się
Komentarze1

Zgodnie z wynikami badań naukowych przeprowadzonych w Nowej Zelandii, codzienna suplementacja witaminą C nie obniża tak bardzo ilości kwasu moczowego jak robią to leki stosowane w leczeniu dny moczanowej. Co prawda witamina C rzeczywiście obniża ilość kwasu moczowego, jednak jest to na tyle mała różnica, że nie ma ona wpływu na rokowania pacjenta.Poprzednie badania wykazały, że osoby spożywające dużo witaminy C rzadziej zapadały na dnę moczanową, będącą formą artretyzmu wywołanego przez krystalizowanie się kwasu moczowego w stawach. Uważa się, że witamina C zwiększa ilość kwasu moczowego wydzielanego z moczem.

Kilkakrotnie sprawdzano, czy witamina ta rzeczywiście obniża ilość kwasu moczowego u ludzi, którzy już odczuwają ból i mają opuchliznę związaną z dną moczanową, i czy ilość ta będzie się zmniejszać jeszcze bardziej u tych, którzy już przyjmują leki.

W badaniach, których wyniki zostały opublikowane na łamach czasopisma Arthritis & Rheumatism, udział wzięło 20 osób z dną moczanową, które były w trakcie farmakoterapii, i 20 osób z tym samym schorzeniem, które nie przyjmowały leków.

Osoby leczące się zażywały allopurinol, który na rynku sprzedawany jako Aloprim i Zaloprim. Poproszono je albo o zwiększenie dawki leku, albo o rozpoczęcie suplementacji 500 miligramami witaminy C dziennie. Natomiast osoby, które dotychczas nie przyjmowały leków, zostały poproszone albo o rozpoczęcie farmakoterapii albo o suplementację witaminą C w takiej samej ilości, jak u pozostałych 20 uczestników badania.


Na początku ośmiotygodniowego eksperymentu poziom kwasu moczowego we krwi uczestników wynosił średnio 9o miligramów na litr krwi. Poziom tego kwasu u zdrowej osoby nie przekracza 65 miligramów na litr krwi.

U wszystkich uczestników badania stosujących witaminę C, niezależnie od tego czy zażywali leki czy nie, nie odnotowano znaczącego spadku poziomu kwasu moczowego.

Zauważono natomiast zdecydowany spadek poziomu tego kwasu u osób, które zaczęły zażywać allupurinol. Ci, którzy rozpoczęli leczenie, mieli obniżoną ilość kwasu o 30 miligramów na litr krwi, a osoby, które zwiększyły dawkę – o 16 miligramów na litr krwi.

Może być kilka przyczyn braku korelacji między suplementacją witaminą C i poziomem kwasu moczowego. Tak mała efektywność witaminy C może dotyczyć wyłącznie osób, które cierpią na dnę moczanową. Trudno jest też wyciągnąć pewne wnioski z eksperymentu, gdyż dopiero badania na grupie co najmniej 200 osób mogłyby dostarczyć wiarygodnych danych.

Nawet gdyby się okazało, że suplementacja witaminą C jest skuteczna, na pewno nie obniżyłaby ona poziomu kwasu moczowego poniżej 65 mililitrów na litr krwi. Nie znaczy to jednak, że farmakoterapia jest jedyną możliwą formą leczenia. Są inne sposoby na tę dolegliwość, w przypadku osób otyłych może to być utrata wagi, a u innych ograniczenie ilości spożywanego alkoholu.

Komentarze do: Witamina C nie pomaga ludziom z dną moczanową (1)

Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze