Szukaj

Wirus podobny do SARS wykazuje niezwyczajne zachowania

Podziel się
Komentarze0

Nowe badanie pokazuje, iż nowy koronawirus, podobny do SARS, w testach laboratoryjnych zachowuje się... dziwnie. Takie zachowanie mikroba może pomóc wyjaśnić wzorce rozprzestrzeniania się infekcji, jak wyjaśnia autor badania Christian Drosten z University of Bonn Medical Center w Bonn, światowy ekspert od rodziny koronawirusów.Krótko mówiąc, nowy wirus, zwany hCoV-EMC, jest „rozwiązły”, co oznacza, że może rozwiajać się w przeróżnych typach komórek zwierzęcych (świnie, nietoperze oraz ludzie).

Fakt ten odróżnia go od innych znanych koronawirusów, które zazwyczaj rozwijają się tylko w komórkach gatunku, który infekują.

Holenderski specjalista Ron Fouchier z Erasmus Medical Center w Rotterdamie, przyznaje, iż odkrycie faktycznie jest zaskakujące. Nazwa wirusa jest zresztą skrótem od „human coronavirus Erasmus Medical Centre”, gdyż to właśnie w tej placówce po raz pierwszy przeprowadzono sekwencję pełnego kodu genetycznego nowego mikroba.


Wiadomo już, iż wirus zaraził co najmniej 9 osób od kwietnia 2012 roku. Przypadki odnotowano w Arabii Saudyjskiej, w Katarze oraz w Jordanii. 5 osób zmarło.

Naukowcom udało się także dowiedzieć już, iż hCoV-EMC na pewno nie posługuje się tym samym receptorem komórkowym co SARS, aby dostać się do komórki, aczkolwiek jeszcze nie odkryli, którego receptora nowy wirus używa.

Analizy zostały przedstawione online w serwisie mBio i do momentu publikacji badania naukowcom nie udało się odkryć niczego więcej.

Wiadomo jeszcze, że hCoV-EMC rozwija się w komórkach 5 różnych gatunków nietoperza oraz w komórkach świni i człowieka.

Dr Christian Drosten przyznaje: z każdym razem, jak udaje nam się znaleźć odpowiedź na zadane pytanie, zaczynają pojawiać się kolejne kwestie i wątpliwości.

Komentarze do: Wirus podobny do SARS wykazuje niezwyczajne zachowania

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz