Szukaj

Wirus Ebola: będzie jeszcze gorzej

Podziel się
Komentarze0

Zgodnie z najnowszymi doniesieniami Światowej Organizacji Zdrowia epidemia Eboli w Afryce Zachodniej zabiła już 1427 osób. Zarażonych zostało szacunkowo 2615 osób i wszystko wskazuje na to, że bilans będzie jeszcze tragiczniejszy. Najbardziej dotkniętym krajem jest Liberia, gdzie od początku roku odnotowano 624 zgonów i 1082 przypadków zakażenia.

Do objawów wirusa należą: wysoka gorączka, krwawienie oraz uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego. Śmiertelność może osiągnąć poziom 90% (w chwili obecnej to największy przypadek epidemii Eboli w historii, a umieralność wynosi już 55%). Okres inkubacji wirusa trwa od dwóch do dwudziestu jeden dni i nie ma na niego szczepionki ani lekarstwa. Do zarażenia dochodzi poprzez kontakt z płynami ustrojowymi chorego. Za naturalnego nosiciela wirusa uznawany jest nietoperz owocowy, który należy do przysmaków niektórych mieszkańców Afryki Zachodniej.

W związku z pogarszającą się sytuacją doszło do spotkania między prezydent Liberii (Ellen Johnson Sirleaf) i dyrektorem Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorobom (Tom Frieden), którego głównym celem było omówienie sposobów walki z chorobą.

W czwartek spotkali się ministrowie zdrowia ze Wspólnoty Gospodarczej Państw Afryki Zachodniej, by debatować nad obecną, kryzysową sytuacją w regionie. Afrykański Bank Rozwoju ostrzega, że epidemia powoduje ogromne straty ekonomiczne, a zagraniczni przedsiębiorcy już opuszczają zagrożoną strefę.

Cała sytuacja spotkała się z ostrą krytyką ze strony szefa międzynarodowej organizacji „Lekarze bez Granic”. Dyrektor MSF, Brice de la Vigne napiętnował międzynarodową odpowiedź na ostatnie wydarzenia i określił ją jako „całkowicie niewystarczającą”. Stwierdził również, że wysiłki mające na celu opanowanie wybuchu epidemii były chaotyczne.

Komentarze do: Wirus Ebola: będzie jeszcze gorzej

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz