Szukaj

Więcej mężczyzn niż kobiet ma wirusa raka jamy ustnej

Podziel się
Komentarze0

Około siedem procent dorosłych i nastolatków w Stanach Zjednoczonych ma infekcję ustną wirusa HPV, czyli wirusa brodawczaka ludzkiego. Liczba ta robi naprawdę wielkie wrażenie, kiedy przeliczymy ją na blisko 15 000 000 ludzi. Jak stwierdza nowe badanie, mężczyźni są tym bardziej dotknięci niż kobiety. Albowiem, około 10% mężczyzn w wieku od 14 lat do 69 lat ma ustną infekcję HPV, w porównaniu do 3,6% kobiet.Ustna infekcja wirusa HPV powoduje niektóre rodzaje nowotworów jamy ustnej i gardła, migdałków oraz języka i wewnętrznej części ust. Ludzie, którzy są zarażeni wirusem HPV 16, są o czternaście razy bardziej zagrożeni zachorowaniem na tego typu nowotwory, w porównaniu do ludzi, którzy nie są zarażeni tym wirusem.

Nowe odkrycia są pewne, stwierdza jedna z badaczek, pani doktor Maura Gillison, przewodnicząca badań nad rakiem na uniwersytecie stanowym Ohio State University, ponieważ pokazują one, że nawet jeśli oralna infekcja tego wirusa jest powszechna, to jednakże przypadki raka, jako rezultat tych infekcji, są rzadkie. Innymi słowy: większość zarażonych ludzi nie zachoruje na raka.

Jak ocenia amerykańskie towarzystwo raka (American Cancer Society), ma być około 40 000 nowych przypadków raka jamy ustnej oraz gardła w 2012 roku, w Stanach Zjednoczonych. Odkrycia te również pokazują, że ustne infekcje HPV są w większości przypadków przenoszone drogą płciową.

Ludzie, którzy donieśli, iż angażują się w seks oralny, są dwa razy bardziej zagrożeni tego typu infekcją, w porównaniu do ludzi, którzy nie uprawiają seksu oralnego. Ludzie, którzy uprawiali każdego rodzaju seks, włączając w to stosunek tradycyjny oraz seks oralny, byli osiem razy bardziej zagrożeni ustną infekcją HPV, w porównaniu do ludzi, którzy nie uprawiają seksu. A pośród tych osób, które miały ponad 20 partnerów seksualnych, jedna na pięć była zagrożona ustną infekcją HPV.

Biorąc to wszystko razem, dane te wskazują, że infekcja poprzez normalny, nieseksualny kontakt, jest raczej niemożliwa, stwierdzają naukowcy. Aczkolwiek, pojawiają się głosy, że wirus HPV może przenosić się przez pocałunki. Ustne infekcje HPV były bardziej powszechne pośród seksualnie doświadczonych ludzi, którzy nie angażowali się w seks oralny, w porównaniu do ludzi niedoświadczonych seksualnie: a to oznacza, że do transmisji wirusa dochodzić może w kontakcie związanym z seksem, takim jak głębokie pocałunki, stwierdzają badacze.


To badanie nad ustnymi infekcjami HPV jest pierwszym krytycznym krokiem w kierunku prewencji potencjalnych nowotworów jamy ustnej i gardła, jak dodaje jeszcze pani doktor Maura Gillison. Jest to bardzo ważne, ponieważ nowotwory jamy ustnej spowodowane przez wirusa HPV zaczynają być bardziej powszechne w Stanach Zjednoczonych niż nowotwory szyjki macicy, spowodowane tym samym wirusem.

Więcej badań oczywiście będzie potrzebnych, aby dowiedzieć się, czy szczepionka przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego może chronić przed infekcjami HPV drogą oralną. Aktualnie, szczepionka ta jest zalecana w prewencji raka szyjki macicy, raka odbytu oraz brodawek płciowych.


Jak powszechne są infekcje HPV drogą ustną?W latach 1998 – 2004, zachorowalność na raka jamy ustnej i gardła w Stanach Zjednoczonych wzrosła ponad trzykrotnie: z 0,8% na 100 000 osób do 2,6% na 100 000 osób. Wbrew temu wzrostowi, w dalszym ciągu niewiele wiemy na temat prewalencji ustych infekcji HPV, ani na temat cech charakterystycznych ludzi, którzy je mają.

W nowym badaniu, pani doktor Maura Gillison przeanalizowało dane pochodzące od ponad 5 500 kobiet i mężczyzn w Stanach Zjednoczonych. Uczestnicy musieli odpowiadać na pytania na temat ich seksualnych zachowań oraz używania różnych substancji. Uczestników również poproszono o płukanie jamy ustnej przez trzydzieści sekund, a komórki, które znalazły się w płynie, zostały przeanalizowane w kierunku wirusa HPV.

Badacze stwierdzili, że wirus HPV znajdował się w komórkach u 6,9% uczestników, a wirus HPV 16 u jednego procenta. Infekcje te były bardziej powszechne pośród ludzi w wieku od 60 lat do 64 lat (11,4%), oraz w wieku od 30 lat do 34 lat (7,3%). 

Lekarze również powinni zachęcać swoich pacjentów, którzy uprawiają seks oralny, aby posługiwali się barierami ochronnymi, jak mówi doktor Hans P. Schlecht, z uniwersytetu Drexel University College of Medicine.

Palacze oraz ludzie pijący alkohol również mają większą prewalencję wirusa HPV: około 20% z tych, którzy palą ponad 20 papierosów dziennie, ma również oralną infekcję HPV.

Więcej badań, rzecz niebędna

Nie jest jeszcze jasne dlaczego oralna infekcja HPV jest bardziej powszechna pośród mężczyzn. Naukowcy wysnuwają pewne hipotezy: być może, wirus HPV łatwiej przenosi się podczas seksu oralnego na mężczyzn. Różnice hormonalne między płciami również mogą wpłynąć na przeniesienie infekcji.

Palenie papierosów może tłumić układ odpornościowy, prowadząc do dłuższych infekcji, dodają jeszcze badacze, którzy odnotowują, że ich badania zostały oparte na doniesieniach uczestników odnośnie ich własnych zachowań seksualnych oraz palenia. A to oznacza, że niekoniecznie są one dokładne.

Badacze muszą teraz obsewować tych ludzi cały czas, aby lepiej zrozumieć wpływ wieku, płci, zachowań seksualnych oraz palenia na ustne infekcje HPV.

Badanie to zostało również zaprezentowane na sympozjum Multidisciplinary Head and Neck Cancer Symposium w Phoenix, w Stanach Zjednoczonych, a także opublikowane w wersji on line przeglądu JAMA (Journal of the American Medical Association).

Komentarze do: Więcej mężczyzn niż kobiet ma wirusa raka jamy ustnej

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz