Szukaj

W skrócie: AIDS i karmienie piersią

Podziel się
Komentarze0

Jedzenie najlepiej przystosowane do potrzeb niemowlęcia, czyli mleko kobiece, stanowi rezerwuar HIV u pań seropozytywnych, czyli zarażonych wirusem odpowiadającym za wywoływanie AIDS. Po porodzie, karmienie piersią jest w rzeczywistości drugą najważniejszą przyczyną transmisji wirusa z zarażonej kobiety na niemowlę.WHO, czyli Światowa Organizacja Zdrowia, zaleca więc wszystkim paniom seropozytywnym, aby podawały niemowlętom lek antywirusowy, Neviparynę.

Jednakże, skuteczność tego leku nie jest całkowita, a ryzyko infekcji HIV pozostaje dość wysokie.

Aby więc znaleźć alternatywną terapię prewencyjną, naukowcy z francuskiej agencji ANRS (Agence nationale de recherche sur le Sida et les hépatites virales) przeprowadzili badanie w 4 krajach afrykańskich: Republika Południowej Afryki, Uganda, Zambia, Burkina Faso.


Obserwacje objęły ponad 1 000 kobiet seropozytywnych tuż po porodzie. Autorzy przetestowali dwa nowe leki antyretrowirusowe na noworodkach: lamivudinę oraz mieszankę lopinawiru i ritonawiru.

Wstępne rezultaty – badanie zakończy się w kwietniu – pokazują poziom transmisji HIV na poziomie jedynie 1,1% w ciągu 12 miesięcy, co jest bardzo zachęcającym wynikiem.

Główny autor tego badania, dr Philippe Van de Perre, mówi: - Z AIDS wiąże się blisko 8 000 zgonów dziennie na całym świecie, a to oznacza, że jest to najbardziej zabójcza choroba zakaźna współczesnego świata. Nasze badanie oferuje nadzieję kobietom seropozytywnym, które chciałyby karmić piersią.

Komentarze do: W skrócie: AIDS i karmienie piersią

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz