Szukaj

W jaki sposób wirus SARS przejmuje kontrolę nad komórkami gospodarza?

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy z UC Irvine, specjalizujący się w chorobach zakaźnych, odkryli składniki wirusa SARS (wirus z rodziny koronawirus, odpowiedzialny za epidemię syndromu ciężkiej ostrej niewydolności oddechowej z 2002 – 2003), które pozwalają patogenowi na przejęcie kontroli nad komórkami zainfekowanego organizmu i na skuteczne namnażanie.Badanie ukazało się w magazynie mBio.

Jest ono ważne dla pełnego zrozumienia wszelkiego rodzaju epidemii powodowanych przez tego rodzaju wirusy. Powinno przyczynić się także do opracowania nowych terapii nie tylko przeciwko ludzkim koronawirusom, ale także przeciw innym chorobom.

Najnowszymi pracami kierowała Megan Angelini z Department of Molecular Biology & Biochemistry na UC Irvine.

Wraz ze swoim zespołem odkryła, że trzy proteiny w wirusach SARS, nazwane nsp3, nsp4 i nsp6, mają możliwość przejmowania kontroli nad wewnętrzną membraną komórek gospodarza i posługują się nimi do produkowania większych ilości wirusów.


Prof. Michael Buchemeier, którego laboratorium nadzorowało prace, mówi: - Zrozumienie, w jaki sposób wirus posługuje się komórkami gospodarza, aby się reprodukować, poprowadzi ku potencjalnym terapiom przeciwko tego rodzaju patogenom.

Poza tym, ponieważ taka kontrola nad wewnętrzną membraną komórkową to taktyka stosowana przez wszystkie znane badaczom jednoniciowe wirusy RNA, włączając w to wirusa dengi i wirusa polio, prace te dostarczają nowych informacji do istniejącej już wiedzy.

Większość infekcji powodowanych przez koronawirusy jest względnie łagodna, ale epidemie SARS w Chinach i MERS na Środkowym Wschodzie pokazują, iż patogeny te są w stanie zagrozić milionom ludzi na całym świecie.

Komentarze do: W jaki sposób wirus SARS przejmuje kontrolę nad komórkami gospodarza?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz