Szukaj

Uszkodzenia rdzenia kręgowego - nowe nadzieje

Podziel się
Komentarze4

Grupa naukowców z University of Rochester, pod kierunkiem Maikena Nedergaarda odkryła, że proces obumierania tych komórek może zostać zahamowany, dzięki zablokowaniu receptorów purynowych na powierzchni komórek nerwowych uszkodzonego rdzenia. Ten sposób pozwala jednocześnie zapobiegać paraliżowi.

Okazało się bowiem, że wokół miejsca uszkodzenia rdzenia gromadzi się związek o nazwie ATP, zawierający jedną z zasad purynowych - adeninę. Komórki nerwowe rdzenia kręgowego mają na powierzchni specjalne receptory dla zasad purynowych. Niestety, ATP - wiążąc się z tymi receptorami - może doprowadzić do śmierci komórek nerwowych. Właśnie to zjawisko jest więc prawdopodobnie odpowiedzialne za obumieranie komórek nerwowych w wyniku uszkodzenia rdzenia kręgowego.


Naukowcy dowodzą jednak, że obumieranie komórek rdzenia i złagodzenie skutków urazu może zahamować dzięki zastosowaniu antagonistów receptorów purynowych.

Komentarze do: Uszkodzenia rdzenia kręgowego - nowe nadzieje (4)

sylwia puławy
sylwia puławy 09-09-2007 23:42

tramal

1

moja ciocia ma uszkodzony rdzeń kregowy i na rozliznienie miesni bierze tramal. a czy ketonal jest szkodliwy???... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
ciekawy1
~ciekawy1 03-12-2006 21:12

tramal

1

jeśli moge prosic o odpowiedz prawdziwą to przysyłajcie e-maile pod moją poczte madzia_polska@buziaczek.pl byłabym wdzieczna!!... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
ciekawy1
~ciekawy1 03-12-2006 21:08

tramal

1

dlaczego przy anemii tez sie podaje tramal??????????????????!... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
CIEKAWY1
~CIEKAWY1 03-12-2006 21:04

TRAMAL

1

dlaczego tramal podaje sie z relanium? to zabójstwo! uszkadza centralny układ nerwowy. DLACZEGO???... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze