Szukaj

Udar słoneczny – już wyjaśniono ten mechanizm!

Podziel się
Komentarze0

Dlaczego dotyka nas udar słoneczny? Dotychczas nie brano pod uwagę podstawowych mechanizmów fizjologicznych, jednak naukowcy właśnie pokazali jak mikrocząsteczki kwasu rybonukleinowego (mikroRNA) zmieniają się pod wpływem promieni słoneczne UVB, i wyjaśnili dlaczego wywołuje to reakcje o charakterze zapalnym.Jak to się dzieje, że latem jesteśmy bardziej narażeni na uderzenia promieni słonecznych? Aż do tej pory mechanizmy były niejasne.

Naukowcy z Kalifornijskiego Uniwersytetu z San Diego odkryli niedawno jak skutkuje oddziaływanie promieni ultrafioletowych na komórki skóry, co opisano w Nature Medicine.

Szkodliwe promienie UVB przeciw mikro-RNA

Słońce emituje promieniowanie wielorakiego rodzaju, głównie mutagenne silne UVB, powodujące udar słoneczny. Naukowcy badają skutki działania tych promieni na mikrocząsteczki RNA, na odcinki kwasu nukleinowego zakodowanego w białkach.

Otóż, promienie UVB uszkadzają strukturę mikrocząsteczek kwasu rybonukleinowego, którego zniszczone cząsteczki są uwalniane w pozakomórkowym otoczeniu komórek skórnych, zanim zetkną się z innymi otaczającymi komórkami. Te ostatnie za pośrednictwem molekuł w skutek reakcji łańcuchowej wywołują poparzenie skóry. Dlatego skóra jest taka rozpalona.

Kremy z filtrami UV stanowią prostą i skuteczną metodę przeciw udarom słonecznym, chroniąc skórę od niepożądanego działania promieni słonecznych.


Stosowanie ochrony nawet w krótkim czasie jest zbawienne dla skóry. Uważam, że  ten proces zapalny może zniszczyć genetycznie uszkodzone komórki, zanim staną się rakotwórcze, wyjaśnia Richard Gallo, koordynator badań. Jednak z przyczyn nagromadzenia zmian i zniszczeń, coraz bardziej wzrasta ryzyko pojawienia się raka skóry.


Zapalenie skóry a przyszłe leczenie

Problem predyspozycji na udar słoneczny pod kątem pigmentu skóry, płci czy uwarunkowania genetycznego nie został wyjaśniony, gdyż nie prowadzono dokładniejszych badań w tym kierunku.

Z drugiej strony, u myszy swoiste geny sprzyjające pojawieniu się symptomów udaru zostały rozpoznane jako geny podobne do genów u człowieka, lecz odrzuca się teorię istnienia mutacji wynikającej z wystawiania się na słońce.

Początkowo naukowcy próbowali znaleźć środek blokujący ten proces, ograniczyć ból odczuwalny po ekspozycji na słońce, jak też odpowiedzieć jak leczyć chorych stosując terapię promieni UV.

W przypadku łuszczycy leczenie jest skuteczne, jednak wzmaga ryzyko pojawienia się raka skóry. Niebawem odkrycia pozwolą na korzystanie jedynie ze sprzyjających promieni UV. Jednakże takie postępowanie wymaga ostrożności.

Mimo że udar słoneczny przyczynia się do ochrony skóry, mimowolnie naraża ją na fatalne skutki. Słońce dodatkowo emituje inne potencjalnie jeszcze bardziej szkodliwe promienie UVA, znane z powodowania starzenia komórek. Promienie te wnikają głęboko w skórę, nawet przez szyby okienne i lekką odzież. Najlepszym sposobem zmniejszenia ryzyka ich działania jest skrócenie czasu ekspozycji na słońce i zaaplikowanie kremu z filtrem.

Tajemnica udaru słonecznego ujawnił nam mikrocząsteczkowy RNA zniszczony przez promienie UVB. Częste oparzenia słoneczne zwiększają ryzyko wystąpienie raka skóry, szczególnie czerniaka oraz wszystkich jego najbardziej złośliwych śmiertelnych odmian.

Komentarze do: Udar słoneczny – już wyjaśniono ten mechanizm!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz