Szukaj

U palaczy stwierdzono ponad dwukrotnie wyższe ryzyko rozwinięcia się tętniaka

Podziel się
Komentarze0

Ryzyko stopniowo zmniejsza się po rzuceniu palenia, ale pozostaje nadal wysokie u nałogowych palaczy. Palenie więcej niż 20 papierosów dziennie podwaja ryzyko potencjalnego śmiertelnego krwiaka mózgu, który powstaje w wyniku pęknięcia tętniaka - jak wynika z badania opublikowanego w Journal of Neurology Neurosurgery and Psychiatry.Jeśli palacz rzuci nałóg, ryzyko zmniejsza się w czasie, ale stale istnieje - tak sugerują badania.

Tętniak jest swego rodzaju wypukłością w osłabionej tętnicy - powoduje to wyciek krwi do mózgu, jeśli nastąpi jego pęknięcie. Szanse na przeżycie u osoby z pękniętym tętniakiem wynoszą tylko około 50%. Osoby, które przeżyły, często są niepełnosprawne do końca życia.

Naukowcy opierają swe wnioski na 426 przypadkach krwotoku mózgu (krwotok podpajęczynówkowy), leczonych w 33 szpitalach w Korei, w latach 2002 i 2004. Grupą porównawczą było 426 osób dobranych pod względem wieku i płci, które nie doznały krwotoku.

Od wszystkich uczestników, których średnia wieku wynosiła 50 lat, uzyskano szczegółowe informacje na temat stylu życia, historii choroby oraz nawyków palenia.

Liczba palaczy była większa w grupie osób z krwiakiem w mózgu, podobnie jak odsetek osób z występowaniem udaru w rodzinie, a także wysokim ciśnieniem krwi.


Niespełna 38% osób, u których stwierdzono krwotoki w mózgu, było ówcześnie palaczami, w porównaniu z jedną na cztery osoby w grupie porównawczej (nieco ponad 24%).

Po uwzględnieniu istotnych czynników, takich jak spożycie soli, czas pracy, waga oraz występowanie cukrzycy w rodzinie, wynika, że palacze trzy razy częściej mają krwotok niż niepalący.

Wpływ palenia tytoniu był znaczący - im dłużej i bardziej intensywnie osoba paliła, tym większe było ryzyko krwotoku w mózgu.

Rzucenie nałogu zmniejsza ryzyko pęknięcia tętniaka o 59% w ciągu pięciu lub więcej lat, obniżając je do poziomu u osób niepalących. Jednak nie w przypadku nałogowych palaczy.

U osób, które paliły 20 lub więcej papierosów dziennie, nadal ponad dwukrotnie częściej występuje pęknięcie tętniaka niż u osób, które nigdy nie paliły.

Autorzy zwracają uwagę, że wcześniejsze długoterminowe badania wskazują, że ryzyko wystąpienia tętniaka u byłych palaczy znika po 10 do 15 lat. Jednak badania te albo zawierają wyniki tylko dla jednej płci albo/i zbyt mało ludzi zostało przebadanych, by wyciągać jednoznaczne wnioski.

W krótkim okresie, palenie powoduje zwiększenie gęstości krwi oraz podwyższa jej ciśnienie, gdzie obydwa te czynniki mogą zwiększać ryzyko krwotoku w mózgu. Rzucenie palenia może odwrócić występowanie tych skutków.

Jednakże palenie wywołuje trwałe zmiany w strukturze ścian tętnic, a zmiany te mogą być większe u nałogowych palaczy, jak twierdzą autorzy badań.

Komentarze do: U palaczy stwierdzono ponad dwukrotnie wyższe ryzyko rozwinięcia się tętniaka

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz