Szukaj

Tytoń: takie same skutki jak w przypadku mukowiscydozy

Podziel się
Komentarze0

Sposób, w jaki tytoń wpływa na płuca, bardzo przypomina skutki spowodowane przez mukowiscydozę, według pewnego badania, przeprowadzonego przez badaczy z uniwersytetu w Karolinie Północnej, w Chapel Hill, w Stanach Zjednoczonych.


Mukowiscydoza a nikotynizm

Mukowiscydoza jest chorobą genetyczną, która atakuje płuca, drogi oddechowe oraz drogi układu pokarmowego. W płucach, gruba, gęsta i klejąca wydzielina, która pojawia się w wyniku tej choroby, zatyka oskrzela i pęcherzyki płucne, co sprawia, że chora osoba ma problemy z oddychaniem.

Dodatkowo, bakterie bardzo dobrze się miewają w tej wydzielinie, co właśnie przyczynia się do powstania poważnego ryzyka ciężkich infekcji układu oddechowego, czasami nawet śmiertelnych.

Według badaczy amerykańskich z uniwersytetu w Karolinie Północnej, dokładnie taki sam proces zachodzi w płucach osoby palącej papierosy.


Skutki dymu tytoniowego

Przeprowadzone testy w rzeczywistości wykazały, że dym papierosowy upośledza proteinę nazywaną CFTR, która pomaga płucom zachować odpowiedni poziom nawodnienia. W obecności dymu papierosowego, poziom proteiny CFTR spada aż o sześćdziesiąt procent.

W płucach palacza, zauważa się również o wiele za niski poziom płynów, w porównaniu do poziomu stwierdzanego w płucach osób nie palących papierosów.

Najlepsza metoda, nie palić

Nasze konkluzje pokazują do jakiego stopnia ważne jest utrzymywanie dobrego nawodnienia dróg oddechowych, jeżeli chcemy zachować dobre zdrowie płuc oraz układu oddechowego, wyjaśnia jeden z badaczy z uniwersytetu w Karolinie Północnej, Robert Tarran.

Naukowiec ten przyznaje, iż ma również nadzieję, iż przeprowadzone przez niego badania pozwolą na opracowanie nowych terapii służących do leczenia osób cierpiących z powodu chorób płucnych, związanych z tytoniem.

Rezultaty tego badania zostały opublikowane w przeglądzie naukowym The Journal of the Federation of American Societies for Experimental Biology.

Komentarze do: Tytoń: takie same skutki jak w przypadku mukowiscydozy

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz