Szukaj

Tytoń ma upośledzać umysłowe umiejętności palaczy

Podziel się
Komentarze0

Według badania brytyjskiego, opublikowanego kilka dni temu, mężczyźni palący papierosy mają doświadczać szybciej zaburzeń funkcji umysłowych w porównaniu do niepalących, w procesie starzenia. Jest to zjawisko, którego nie stwierdzono u palących kobiet, jak ujawniają rezultaty badania brytyjskich naukowców.Podczas gdy wiele krajów na świecie nie przestaje namnażać działań przeciwko nikotynizmowi, które mają zmniejszyć proporcje palaczy w społeczeństwie, to najnowsze odkrycie dostarcza kolejny powód, żeby przestać palić. A trzeba przyznać, że dokumentacja na temat szkodliwości palenia jest już dość obfita.

A teraz, według badania opublikowanego wczoraj w przeglądzie naukowym Archives of General Psychiatry, ma istnieć bardzo silny związek między faktem palenia papierosów a deterioracją umiejętności intelektualnych, przede wszystkim w zaawansowanym wieku.

W rzeczywistości, badanie ujawnia, że konsumpcja tytoniu ma się przekładać na dłuższą metę na utratę pamięci oraz na trudności z posługiwaniem się z nabytymi wcześniej informacjami, aby działać w danym momencie.

Jak podkreśla to panie Severine Sabia z University College of London w Wielkiej Brytanii, główna autorka tego badania, związek ten jest w znacznym stopniu niedoceniony, a to stanowi wyższe ryzyko śmiertelności pośród starzejących się palaczy. Ale bardziej zaskakujący jest fakt, że zjawisko to ma zachodzić jedynie u mężczyzn. Kobiet związek ten nie dotyczy, jak pokazują rezultaty przedstawiane przez badaczy brytyjskich.


Zresztą, powody istnienie różnic między dwoma płciami nie są jeszcze zbyt jasne, jak ujawniają naukowcy. Oceniają oni, iż jednym z czynników, który mógłby wyjaśnić zaistniałą sytuację jest fakt, że mężczyźni po prostu często palą więcej. Jednakże, prace te odnosiły się do dwa razy mniejszej ilości kobiet.

Podsumowując, badacze brytyjscy doszli do czterech kluczowych wniosków.

Po pierwsze i najważniejsze: palacze płci męskiej doznają spadku umiejętności umysłowych szybciej niż niepalący.

Po drugie, wszyscy ci, którzy kontynuowali palenie w okresie obserwacji, mieli gorsze niż inni badani wyniki w przeprowadzanych testach.

Po trzecie, mężczyźni, którzy rzucili palenie w ciągu dziesięciu lat poprzedzających pierwszy test, w dalszym ciągu byli bardziej zagrożeni spadkiem umiejętności poznawczych w porównaniu do osób niepalących.

Po czwarte, dotyczy to różnych złożonych funkcji umysłowych, niezbędnych dla dotarcia do wyznaczonego sobie celu.

Nikotynizm w średnim wieku, czyli ryzyko do uniknięcia

Natomiast, byli palacze w tym projekcie badawczym, którzy nie palili już od ponad dziesięciu lat, nie wykazywali aż tak znaczącego spadku umiejętności umysłowych w testach, jak stwierdzili badacze.

Prace te wykazały, że tytoń jest po prostu zły dla mózgu, jak podsumowuje doktor Marc Gordon, szef jednostki neurologii w szpitalu Zucker Hillside Hospital, cytowany przez Agence France Presse. Nikotynizm w średnim wieku oznacza ryzyko, którego można uniknąć.

Z grubsza mówiąc, odpowiada to przedwczesnemu starzeniu o 10 lat w skali spadku poznawczego, podkreśla na koniec doktor Marc Gordon.

Komentarze do: Tytoń ma upośledzać umysłowe umiejętności palaczy

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz