Szukaj

Twoje oczy kryją wskazówki na temat twojego ryzyka udaru mózgu

Podziel się
Komentarze0

Artykuł opublikowany w Hypertension sugeruje, iż któregoś dania badanie siatkówki oka posłuży do oceniania ryzyka udaru mózgu danej osoby. Może być tak, ponieważ siatkówka dostarcza informacji na temat statusu naczyń krwionośnych, które doprowadzają krew do mózgu.Główny autor badania dr Mohammad Kamran Ikram z National University of Singapore, dodaje: - Obrazowanie siatkówki jest nieinwazyjną i tanią metodą badania naczyń krwionośnych.

Na całym świecie nadciśnienie to najważniejszy czynnik ryzyka udaru mózgu. Aczkolwiek w dalszym ciągu naukowcy nie są w stanie przewidzieć, którzy pacjenci z nadciśnieniem są najbardziej zagrożeni udarem.

W omawianym badaniu naukowcy przez średnio 13 lat obserwowali ponad 2 900 pacjentów z nadciśnieniem, którzy wcześniej nie doświadczyli udaru.

Na początku obserwacji każdemu uczestnikowi zrobiono zdjęcie siatkówki. Uszkodzenia naczyń krwionośnych na poziomie tej części oka, przypisywane nadciśnieniu – nazywane retinopatią nadciśnieniową – oceniono w skali od „zero”, poprzez „łagodne” do „umiarkowane/ciężkie”.


W trakcie obserwacji u 146 uczestników stwierdzono udar z powodu skrzepu krwi, a u 15 z powodu krwotoku w mózgu.

Naukowcy przeanalizowali takie czynniki ryzyka udaru jak płeć, wiek, rasa, poziomy cholesterolu, cukier we krwi, BMI, palenie, wyniki ciśnienia krwi.

Odkryli, że ryzyko udaru było o 35% większe dla tych, którzy mieli łagodną retinopatię nadciśnieniową, a o 137% dla ludzi z retinopatią umiarkowaną/ciężką.

Nawet u pacjentów, którzy zażywali leki na nadciśnienie i kontrolowali ciśnienie, ryzyko powstania skrzepu krwi było o 96% większe dla ludzi z łagodną retinopatią, a o 198% dla ludzi z retinopatią umiarkowaną/ciężką.

Dr Ikram podsumowuje: - Jest za wcześnie, żeby stwierdzać, co te wyniki oznaczają dla praktyki klinicznej. Potrzebujemy dodatkowych badań, które potwierdzą nasze rezultaty.

Komentarze do: Twoje oczy kryją wskazówki na temat twojego ryzyka udaru mózgu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz