Szukaj

Twój umysł w życiowej formie

Podziel się
Komentarze0

Każdy go ma, ale czy do końca wiemy jak wykorzystywać jego potencjał? A od jakości wykorzystania tego niezwykłego narzędzia, zależy dziś właściwie wszystko, nasza praca, życie osobiste, powodzenie i szeroko pojęty sukces, na każdym polu naszej aktywności.


O czym mowa? O skomplikowanej strukturze jaką jest mózg. Pełni on wiele ról - myśli twórczo, uczy się (zapamiętuje), ocenia, wspomina i kreuje w wyobraźni pożądane stany (wizualizuje).

Przychodzimy na świat jako istoty, które mają zdolność do myślenia, uczenia się, zapamiętywania i rozumowania. Z wiekiem człowiek rozwija te zdolności, jednakże w programie szkolnym brakuje przedmiotów, które kształcą człowieka z zakresu podstaw twórczego myślenia, sposobów kierowania własnym życiem oraz metod jak należy wykorzystywać mózg i być skutecznym. 

Mimo to, można temu zaradzić. Wiedzę teoretyczną i praktyczną można zdobyć samemu. Chociaż z braku konkretnych programów, skazujących na własne poszukiwania, bywa to czasem żmudne i czasochłonne, ale wcześniej można zrobić coś bardzo prostego. Zadbać o warunki (środowisko), w których nasz mózg rozkwita, w których – przynajmniej w dwóch najważniejszych obszarach -  myślimy i uczymy się najlepiej, najszybciej, z największą skutecznością i przyjemnością.

Co jeszcze możemy zrobić aby poprawić kondycję naszego mózgu?

Zadbajmy o zdrowie, o właściwy tryb życia i dietę, najlepiej zrównoważoną. W przypadku intensywnego wysiłku intelektualnego pij więcej wody. Wykorzystuj zdobycze „mózgowej” farmakologii, m.in. preparaty zawierające wyciąg z liści miłorzębu japońskiego (Ginkgo biloba). Miłorząb japoński jest jednym z najstarszych drzew na świecie, a wyciąg z jego liści od tysięcy lat stosowany w  medycynie chińskiej, m.in. liście miłorzębu japońskiego służyły jako środek leczący kaszel, objawy astmy, stosowane, aby powstrzymać proces starzenia. Obecnie, preparaty zawierające wyciąg z Ginko biloba polecane są w zaburzeniach funkcjonowania mózgu, usprawniają mózgowe i obwodowe krążenie krwi, funkcje poznawcze, a także wzmacniają układ nerwowy. Preparaty te wspomagają pamięć i koncentrację, łagodzą szumy w uszach i zawroty głowy,

a także mogą wpływać na lepsze ukrwienie kończyn.

Jakie są inne metody, aby zachować nasz mózg w dobrej formie?

Ćwicz, regularnie i dotleniaj się, wystarczy kilka, kilkanaście minut dziennie, właściwie wypoczywaj, śpij co najmniej 8 godzin, znajdź także czas, aby zrelaksować się w ciągu dnia. Mimo że nie wszyscy możemy pozwolić sobie na drzemkę w ciągu dnia, warto wspomnieć o badaniach, które potwierdzają, jej korzystny wpływ. Z badań wynika, że piętnastominutowy sen koło południa lub w czasie popołudniowego niżu wydajności, może zwiększyć naszą produktywność o 35%, kreatywność o 40%, a umiejętność podejmowania decyzji nawet o 50%.1

Możliwie najszybciej określ wizję i misję swego życia, myśl pozytywnie, śmiej się jak najczęściej. Szukaj przyjaznych Ci ludzi, którzy Cię lubią i wesprą. A przed każdym poważniejszym działaniem zadaj sobie bardzo ważne pytanie (i odpowiedz na nie): czy warto? Dąż do harmonii i równowagi. Dbaj o wszystkie obszary swojego życia, zwłaszcza o ciało, emocje, relacje, intelekt, autorozwój i duchowość. Kształtuj takie cechy charakteru jak odwagę, cierpliwość i wytrwałość (przede wszystkim znajduj oparcie w sobie). I wreszcie naucz się zarządzać czasem (ściślej sobą w czasie), skupiając się nie na ilości, a na jakości. Nie „dziesiątki rzeczy w ciągu dnia”, ale „kilka rzeczy właściwych”, zbliżających Cię do swoich celów i maksymalnie efektywnych.

Przede wszystkim dbaj o mózg!

Komentarze do: Twój umysł w życiowej formie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz