Szukaj

Twój mózg korzysta na aktywności fizycznej!

Podziel się
Komentarze0

Nawet najmniejszy wysiłek fizyczny ma korzystny wpływ na ludzki mózg. Badania naukowe wykazały, że wraz ze wzrostem aktywności, ludzki mózg lepiej pracuje. Odpowiedni wysiłek fizyczny korzystnie wpływa nie tylko na mózg, ale również na całe ciało.

Ćwiczenia fizyczne są dobre dla osób w każdym wieku. Osoby starsze wykonujące odpowiedni wysiłek fizyczny dla swojego wieku, czują się bardziej komfortowo psychicznie. Wysiłek pozytywnie wpływa na ich mózg, nastrój i dobre samopoczucie, ograniczając różnego rodzaju depresje i ponure nastroje.

Naukowcy na podstawie badań przeprowadzonych w Institut Universitaire de Gériatrie de Montréal (IUGM) oraz instytucji stowarzyszonych z IUGM stwierdzili, że nie trzeba wykonywać specjalnych programów szkoleniowych, by poprawić prace swojego mózgu i ciała. Naukowcy wykazali, że najważniejszy jest zwykły… ruch.

Zbyt proste? Jak udowadniają naukowcy, jest to bardzo proste. Badania przeprowadził dr Nicolas Berryman pod nadzorem dr Ludwika Bherera oraz dr Laurenta Bosqueta. Badania te zostały opublikowane w czasopiśmie American Association Aging (AGE) i w części sfinansowane przez Canadian Institutes of Health Research (CIHR).

W badaniu, porównano wpływ różnych metod szkoleniowych na funkcję poznawcze osób od 62. do 84. roku życia. Dwie grupy zostały poddane wysokiej intensywności ćwiczeń. Trening siłowy oraz aerobik były ich główną aktywnością, natomiast trzecia grupa skupiła się na koordynacji, równowadze, grach i zabawach oraz ćwiczeniach poprawiających elastyczność ciała. Po dziesięciu tygodniach treningu, każda grupa poprawiła swoją sprawności fizyczną.

Naukowcy apelują, by nie pozostawać biernym i zachęcają do wszelakiej aktywności fizycznej. Dla tych którzy nie widzą się na siłowni, naukowcy proponują jakąkolwiek aktywność, którą lubią wykonywać. Może to być jazda na rowerze, gra w piłkę lub zwykły spacer, który szczególnie zalecany jest po ciężkim wysiłku mentalnym. Odświeża on umysł i daje wytchnienie.

- Przez długi czas uważano, że tylko ćwiczenia aerobowe, mogą korzystnie wpływać na mózg. Nasze nowe odkrycia sugerują, że ćwiczenia, które mają na celu poprawę umiejętności motorycznych, mogą również wpłynąć na poprawę tych funkcji, które wraz z wiekiem ulegają neutralizacji. Chciałbym przypomnieć, że seniorzy mają prawo do poprawy ich zdrowia w każdym wieku i że mają wiele możliwości, aby osiągnąć ten cel - stwierdził dr Nicolas Berryman.

Damian Nejman

Komentarze do: Twój mózg korzysta na aktywności fizycznej!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz