Szukaj

Testy DNA wykrywające choroby dziedziczne nie są wiarygodne

Podziel się
Komentarze0

Ankieterzy rządu amerykańskiego potwierdzili ostatnio przed członkami Kongresu, że personalizowane testy DNA, po których spodziewamy się, że będą przepowiadać pojawienie się pewnych chorób dziedzicznych, często się mylą i dają bardzo mało wiarygodnych informacji, a czasami praktycznie w ogóle na ten temat.Tajna ankieta przeprowadzona przez rządowe biuro GAO, czyli Government Accountability Office, organizację działającą przy Kongresie amerykańskim, pozwoliła wykazać, że cztery firmy prowadzące testy genetyczne dostarczyły sprzeczne przewidywania na temat DNA jednej i tej samej osoby. Ankieterzy także odkryli, że rezultaty testów często są też sprzeczne z historią medyczną pacjentów.

Użytkownicy testów muszą wiedzieć, że testy genetyczne, które mają na celu przewidzenie pewnych chorób, wydają się mieć więcej wspólnego ze sztuką niż z prawdziwą nauką, powiedział jeden z ankieterów GAO, Gregory Kutz, podczas składania oświadczenia przed podkomisją do spraw energii i handlu Izby Reprezentantów.


Organizacja Government Accountability Office przedstawiła swoje wnioski podczas przesłuchania w Kongresie, które miało na celu prześwietlenie przemysłu testów genetycznych, które, jeszcze do całkiem niedawna, umykały uwadze władz federalnych odpowiedzialnych za regulację.

Przedsiębiorstwa wypuściły na rynek testy genetyczne, przeprowadzane przy pomocy próbki śliny, które utrzymują, że potrafią wykryć, czy dana osoba jest genetycznie predysponowana do wystąpienia u niej pewnych chorób genetycznych, takich jak rak piersi czy choroba Alzheimera.

Te testy są sprzedawane przez internet od wielu lat, ale zaczęły przyciągać uwagę władz federalnych w maju, kiedy do firma Pathway Genomics oznajmiła, że chciałaby sprzedawać swoje produkty w aptekach. Projekt ten został zahamowany przez agencję FDA, Food and Drug Administration, organizację, która kontroluje żywność i leki, i która stwierdziła, że testy genetyczne powinne być najpierw poddane ocenie federalnej.

Government Accountability Office przesłało próbki DNA swoich pięciu pracowników 4 różnym firmom. Dla jednej i tej samej choroby, według agencji, wszystkie testy podawały różne wyniki blisko w 70% przypadków.

Komentarze do: Testy DNA wykrywające choroby dziedziczne nie są wiarygodne

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz