Szukaj

Terapia komórkami macierzystymi - szansa dla ludzi z urazem kręgosłupa

Podziel się
Komentarze0

Ogromny krok naprzód dla terapii z użyciem komórek macierzystych - trzej pacjenci, sparaliżowani po urazie kręgosłupa, odzyskali czucie poniżej strefy złamania. Badania, prowadzone przez doktora Armina Curta ze Szpitala Uniwersyteckiego Balgrist w Zurychu, zostały poszerzone o dziewięciu kolejnych pacjentów.Dotychczasowe wyniki opierają się na badaniach trzech osób sparaliżowanych od czterech do ośmiu miesięcy, otrzymujących zastrzyk z ludzkich embrionalnych komórek macierzystych, bezpośrednio w miejsce złamania kręgosłupa.

Pacjentom podawano dodatkowo leki immunosupresyjne, w celu uniknięcia odrzucenia przeszczepu przez organizm.

Po sześciu miesiącach stwierdzono, że dwóch z trzech pacjentów może odczuwać dotyk i ciepło w obszarze pomiędzy piersią i pępkiem.

„Rezultaty są dla nas dużym zaskoczeniem”, tłumaczy doktor Stephen Huhn ze StemCells. „To naprawdę ekscytujące, móc widzieć pozytywne  zmiany  u pacjentów z tak poważnymi uszkodzeniami kręgosłupa. Zaobserwowane przez nas reakcje na lekkie bodźce, w tym dotyk, ciepło i impulsy elektryczne, są wręcz nieoczekiwane”.


Naukowcy planują kontynuować projekt i poddać leczeniu kolejnych dziewięciu pacjentów z łagodniejszym paraliżem.

„Musimy zebrać znacznie więcej danych, w celu wykazania skuteczności leczenia; badania rokują jednak nadzieję na sukces. Dotychczasowe rezultaty dostarczyły nam już wiele powodów do radości. Teraz należy uzbroić się w cierpliwość”, mówi Stephen Huhn.

Sukces leczenia tłumaczy następująco: „Możliwe, że komórki macierzyste pomagają przywrócić uszkodzonym nerwom ich osłonki, tzw. mielinę. Ten materiał lipidowy izoluje i jednocześnie ułatwia komunikację międzykomórkową pomiędzy nerwami a mózgiem. Przeszczep może również wzmocnić istniejące nerwy, zastąpić te uszkodzone lub też zmniejszyć stan zapalny, utrudniający odbudowę nerwów”.

W zeszłym roku, amerykańska firma Genron zakończyła podobny projekt. Było to pierwsze badanie kliniczne terapii komórkami macierzystymi przeprowadzane na ludziach. Ostatecznie zakończyło się jednak fiaskiem. Wielkie nadzieje pokłada się wobec tego w eksperymencie StemCells.

Komentarze do: Terapia komórkami macierzystymi - szansa dla ludzi z urazem kręgosłupa

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz