Szukaj

Terapia genowa nadzieją na przezwyciężenie wrodzonej wady słuchu

Podziel się
Komentarze0

Nowa terapia genowa może być genialnym sposobem na leczenie wrodzonej głuchoty, spowodowanej genetycznymi wadami, według badań przedklinicznych przeprowadzonych na myszy i opublikowanych w czasopiśmie Neuron.Wyniki pozostajwiają nadzieję tym, którzy już urodzili się głusi.

To pierwszy przypadek, w którym odziedzicznona genetyczna wada słuchu jest skutecznie leczona w laboratorium i stanowi to krok milowy w przyszłym leczeniu ludzi, mówi główny autor Lawrence Lusting z University of California, San Francisco.

Utrata słuchu jest najczęściej spotykaną wadą zmysłów, a wynika to z uszkodzeń komórek słuchowych w uchu wewnętrznym. Około połowa z nich to właśnie wady genetyczne.


Niestety dzisiejsze rozwiązania - na przykład implanty ślimakowe - nie przywracają słuchu na odpowiednim poziomie.

Lustig i jego zespół w badaniu użyli myszy z dziedziczną głuchotą, spowodowaną mutacją genu kodującego białko o nazwie pęcherzykowy glutaminian transporter-3 (VGLUT3).

Białko to ma kluczowe znaczenie dla wewnętrznych komórek słuchowych - dzięki niej wysyłają one sygnały, które umożliwiają słyszenie.

Dwa tygodnie po podanym w zastrzyku VGLUT3, słuch został przywrócony u wszystkich myszy. Poprawa trwała od 7 tygodni do półtora roku u dorosłych myszy i co najmniej 9 miesięcy u nowonarodzonych.

Terapia nie uszkodziła ucha wewnętrznego, a dodatkowo usunęła kilka defektów w komórkach.

Od lat naukowcy wspominają o możliwości terapii genowej jako leku na głuchotę, mówi Lustig. Te badania to duży krok w kierunku osiągnięcia tego celu.

Komentarze do: Terapia genowa nadzieją na przezwyciężenie wrodzonej wady słuchu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz