Szukaj

Zbyt długie słuchanie muzyki może uszkodzić słuch

Podziel się
Komentarze0

Światowa Organizacja Zdrowia apeluje, aby ograniczyć słuchanie muzyki do godziny dziennie. W przeciwnym razie nasz słuch może być zagrożony trwałym uszkodzeniem.

Problem ludzi młodych?

Według badań przeprowadzonych przez WHO, znacznie wzrasta liczba nastolatków tracących słuch. Wśród amerykańskiej młodzieży w 1994 roku, problem ten dotyczył 3,5%, a w 2006 roku już 5,3%. Przyczyną tego zjawiska jest to, że nastolatkowie i młodzi ludzie słuchają „za długo i za głośno”. Aż połowa z 43 milionów osób w wieku 12-35 lat, którym zagraża utrata słuchu, była narażona na zbyt wysoki poziom głośności dźwięków, pochodzących z ich własnych przenośnych urządzeń audio (odtwarzaczy mp3, telefonów itp.). Co więcej, aż 40% z nich miało styczność z hałasem przekraczającym bezpieczny poziom decybeli, w klubach, barach oraz na koncertach.

Jak słuchać bezpiecznie

Raport WHO mówi, że ograniczenie korzystania z urządzeń audio do mniej niż godziny dziennie, może zmniejszyć ryzyko występowania problemów ze słuchem. Oczywiście, niezbędne jest także dbanie o odpowiedni poziom głośności, bo samo ograniczenie czasu nie przyniesie rezultatów, jeśli będziemy bombardować swoje uszy szkodliwą dla nich dawką decybeli. Doktor Etienne Krug twierdzi, że Światowa Organizacja Zdrowia stawia sobie za cel uświadomienie ludzi, że wystarczy zrobić tak niewiele, aby zapobiegać przykrym konsekwencjom.

W obronie słuchu

Jak możemy zadbać o swój słuch? Przede wszystkim zwracając uwagę na natężenie dźwięku, którego słuchamy. WHO twierdzi, że 60% głośności w stosunku do maksymalnej mocy urządzeń audio, to wartość optymalna i nie należy jej przekraczać, można także kupić specjalne słuchawki redukujące szumy otoczenia. W sytuacjach, kiedy to nie my decydujemy o natężeniu dźwięku, takich jak na przykład koncerty, należy unikać przebywania w pobliżu głośników, a jeśli często bywamy w hałaśliwych miejscach, warto założyć zatyczki do uszu.

Światowa Organizacja Zdrowia dodaje, że działania zapobiegające uszkodzeniom słuchu, powinni podjąć także producenci sprzętów przez wbudowywanie w nie mechanizmów ograniczających zbyt głośne odtwarzanie. W klubach natomiast proponuje się rozdawanie bezpłatnych zatyczek do uszu i wyizolowanie pomieszczeń służących do relaksu i wyciszenia. Jednak najistotniejsze wydaje się świadome i bezpieczne korzystanie z urządzeń audio poprzez kontrolę głośności i czasu ich eksploatacji.

Opracowała: Natalia Kocoń

Komentarze do: Zbyt długie słuchanie muzyki może uszkodzić słuch

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz