Szukaj

Szkoła do walki z cukrzycą

Podziel się
Komentarze0

Federacja Porozumienie Zielonogórskie otworzyła jedną z pierwszych w Polsce szkół dla osób z cukrzycą i ich rodzin. Zajęcia odbywają się w 104 ośrodkach i są bezpłatne. Dla słuchaczy przygotowano cykl 9 zajęć. Każde kończy się testem sprawdzającym. W wykładach co miesiąc uczestniczy około 2600 osób.


Przez wiele lat pracy z chorymi na cukrzycę obserwowałem jak istotna w procesie leczenia jest edukacja nie tylko chorych, ale także członków ich rodzin - mówi Andrzej Paciorkowski, pomysłodawca projektu. - Stąd zrodził się pomysł na stworzenie „Szkoły Cukrzycy”, której celem jest dotarcie do jak największej grupy chorych.

Celem „szkoły” jest również pomoc lekarzom rodzinnym w ich codziennej pracy.

Edukacja w zakresie cukrzycy jest ważnym elementem leczenia. Wymaga wielu godzin poświęconych każdemu choremu, a na to niestety brakuje czasu  podczas wizyty lekarskiej - dodaje Paciorkowski.

Projekt „Szkoły Cukrzycy” realizują już 104 przychodnie lekarzy Porozumienia Zielonogórskiego.

Robimy to samodzielnie, bez udziału środków publicznych - mówi Jacek Krajewski, prezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie.- Teraz chcemy rozpowszechniać wśród lekarzy ideę prowadzenia, dla swoich pacjentów, „Szkoły Cukrzycy”. Stworzyliśmy dla lekarzy cykl szkoleń, każdy otrzymuje także pełny zestaw multimedialnych materiałów edukacyjnych niezbędnych do prowadzenia wykładów oraz materiały dla pacjentów.

Większość pacjentów z cukrzycą pozostaje pod stałą opieką lekarza rodzinnego. Dotyczy to zwłaszcza pacjentów ze świeżo rozpoznaną cukrzycą, którzy są szczególnie podatni na edukację, zainteresowani są uzyskaniem kompetentnych porad w zakresie aktualnych zasad i kryteriów leczenia, trybu życia, żywienia, perspektyw i zagrożeń związanych z tą chorobą.


Dlatego właśnie w oparciu o Poradnie Lekarza Rodzinnego możliwa jest efektywna edukacja. Tylko niewielki odsetek pacjentów z cukrzycą typu 2 może korzystać z konsultacji diabetologicznych. Poradnie diabetologiczne w rzeczywistości obejmują opieką osoby z wieloletnim przebiegiem choroby, często już z istotnymi powikłaniami cukrzycy.


Wierzymy, że coraz większa liczba „Szkół Cukrzycy”, prowadzonych przez lekarzy rodzinnych przełoży się na szybsze rozpoznanie choroby w jej wczesnym stadium i na rozpoczęcie kompleksowego leczenia pacjentów by zmniejszyć ryzyko groźnych powikłań –tłumaczy Wojciech Pacholicki, wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego odpowiedzialny za  projekt „Szkoły Cukrzycy” z ramienia zarządu porozumienia.

Cukrzyca w Polsce

Cukrzyca typu 2  nazywana jest epidemią XXI wieku. W Polsce jest około 2,6 miliona chorych. W ciągu ostatnich 15 lat zaobserwowano 3-krotny wzrost liczby zachorowań na cukrzycę. Chorzy z powodu leczenia cukrzycy i jej powikłań, ale także z powodu leczenia schorzeń towarzyszących często korzystają z porad lekarzy na wszystkich poziomach organizacyjnych ochrony zdrowia. Obliczono, że co ósmy pacjent przychodzący do lekarza ma cukrzycę.

Źle leczona cukrzyca nadal jest najczęstszą przyczyną nabytej ślepoty i nieurazowej amputacji kończyn dolnych. Zwiększa też ryzyko zawału serca i udaru mózgu. Osoby z cukrzycą żyją ok. 10 lat krócej niż osoby bez cukrzycy, a 3 razy częściej umierają z powodu chorób sercowo-naczyniowych  (np. choroby wieńcowej).Cukrzyca jest też częstą przyczyną schyłkowej niewydolności nerek. Ryzyko uszkodzenia nerek u chorych jest ok. 15 razy większe niż u osób bez cukrzycy. Znacząca liczba osób dializowanych to chorzy ze schyłkową niewydolnością nerek - powikłań niewyrównanej cukrzycy.

Badania z zakresu ekonomiki w ochronie zdrowia wskazują, że koszty leczenia przewlekłych powikłań cukrzycy to 80-90% z budżetu opieki zdrowotnej  w porównaniu do 10-20 % potrzebnych na leczenie cukrzycy niepowikłanej.

Komentarze do: Szkoła do walki z cukrzycą

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz