Szukaj

Światełko dla globalnej otyłości

Podziel się
Komentarze0

Do  jednych z czynników powodujących przedwczesną śmierć zalicza się otyłość wynikającą z nieprawidłowego odżywiania się. To co jemy nie zawsze jest zdrowe i może prowadzić do negatywnych konsekwencji, z którymi przyjdzie nam się zmierzyć. Otyłość to plaga dzisiejszych czasów i zmora dla coraz większej liczby ludzi.Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) określa zdrowie jako „stan pełnego dobrego samopoczucia fizycznego, psychicznego i społecznego, a nie tylko jako brak choroby lub niedomagania (ułomności)”. Utrzymanie prawidłowej kondycji wiąże się z wieloma działaniami. Nie ulega wątpliwości, że do jednych z nich należy dobrze dobrana i zbilansowana dieta. Kluczową rolę odgrywa także aktywność fizyczna.

Badania wykazują, że Europejczycy spożywają zdecydowanie za wiele produktów z dużą ilością kalorii. Naukowcy z Harvardu pozwalają sobie nazywać otyłość „społecznie zaraźliwą”. Zauważyli, także że w gronie najbliższych zjadamy najwięcej niezdrowych i wysokokalorycznych  posiłków.

Walczmy z otyłością
Często nie zdajemy sobie sprawy z nieprawidłowego odżywiania się. Według Europejskiego Stowarzyszenia Badań nad Otyłością nadwagę ma ponad jedna trzecia mieszkańców UE, a jedna dziesiąta jest otyła. Przerażające statystyki możemy zaobserwować już w wieku szkolnym,  ponad 400 000 dzieci zmaga się z nadwagą. Warto przerwać tę tendencję i zastanowić się w jaki sposób możemy zmienić nawyki żywieniowe na lepsze.

„Z otyłością możemy walczyć. Zamiast zjadać olbrzymie posiłki, podzielmy je na mniejsze porcje i jedzmy częściej. Słodycze zastąpmy owocami i warzywami, pozwólmy sobie również na więcej ruchu. Zmieńmy Nasz styl życia”- mówi ekspert z portalu PoProstuZdrowo.pl.


Badania pokazują również, że 90% ludzi podjada między posiłkami, które dodatkowo spożywane są nieregularnie. Zapominamy o zdrowym jedzeniu i dostarczamy za mało witamin, mikroelementów, które są niezbędne do utrzymania prawidłowego stanu zdrowia. Błędne nawyki to problem, z którymi zmaga się społeczeństwo. Nasze preferencje żywieniowe niestety przyczyniają się do powstawania otyłości, jednak wystarczy trochę chęci i samozaparcia, żeby poprawić prawidłowe funkcjonowanie organizmu.


Zdrowy styl życia- twój osobisty kalkulator

Restauracje typu „fast food”, jedzenie na telefon nie sprzyjają naszej dobrze zbilansowanej diecie. Badacze przewidują, że za 40 lat prawie 50% Amerykanów zostanie dotkniętych problemem otyłości. Wyniki są niepokojące, dlatego warto się na nich skupić i zmienić swoje nawyki żywieniowe. Pomocne w tym mogą być konsultacje z ekspertami, dietetykami, którzy pomogą dobrać odpowiednią, indywidualną dietę.

Naprzeciw naszym potrzebom wychodzą również ciekawe aplikacje, wśród nich wyróżnia się Internetowy Kalkulator Dietetyczny. Baza produktów zawarta w Kalkulatorze  została przygotowana z wielką starannością przez grono specjalistów z Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie oraz ekspertów z portalu www.poprostuzdrowo.pl. Możemy w niej  znaleźć najpopularniejsze  produkty spożywcze Dodatkowo istnieje możliwość rejestracji własnych potraw, zestawów i przepisów. Wystarczy sukcesywnie zapisywać spożywane posiłki w Kalkulatorze i trzymać się wyznaczonego zapotrzebowania kalorii wyliczonego specjalnie pod Twoją wagę. Dzięki temu z łatwością można kontrolować swoją masę ciała i dzienne zapotrzebowanie na składniki odżywcze.

„Mamo, dlaczego jestem gruby?”

Ciekawym sposobem, aby trafić do społeczeństwa z problemem otyłości, okazują się kampanie społeczne. Tak spektakularne inicjatywy mogą otworzyć oczy społeczeństwu i przestawić szerzej zagadnienie. Kampania przeciwko otyłości „Mamo, dlaczego jestem gruby?”, pokazuje dość kontrowersyjne spojrzenie na tę sprawę.

W Stanach Zjednoczonych 75% rodziców dzieci z nadwagą nie zdaje sobie sprawy z zaistniałego problemu. Kampania Strong4life ma na celu zwrócenie uwagi nie tylko na problem otyłości, ale również na dodatkowe aspekty, którymi są choroby związane z nieprawidłową wagą naszego ciała.

Problem otyłości niewątpliwe jest kwestią, która może dotknąć każdego z nas i nie powinniśmy go lekceważyć. Pamiętajmy, że z przyrostem masy możemy walczyć, wszystko zależy od nas, od naszej diety i zmiany ogólnie przyjętych nawyków żywieniowych.

Komentarze do: Światełko dla globalnej otyłości

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz