Szukaj

Stwardnienie zanikowe boczne: zmarł doktor Richard Olney

Podziel się
Komentarze0

Doktor Richard Olney, międzynarodowo uznany badacz, który poświęcił swoje życie badaniom nad lekiem na chorobę Lou Gehriga (czyli stwardnienie zanikowe boczne), zmarł po swojej własnej ośmioletniej walce z tą chorobą. Doktor miał 64 lata. Uniwersytet University of California, San Francisco, gdzie Richard Olney pracował przez 25 lat, przekazał wiadomość o jego śmierci w piątek.Doktor zmarł w swoim domu w Marin County. Przez ostatnie osiemnaście lat swojej kariery naukowej skupił się nad badaniami nad stwardnieniem zanikowym bocznym (ALS, amyotrophic lateral sclerosis).

Doktor Richard Olney przyczynił się do powstania centrum ALS Center przy University of California (UCSF) w 1993 roku, aby kontynuować badania nad lekami przeciwko tej chorobie, która sprawia, że dotknięci nią pacjenci stopniowo tracą kontrolę nad swoimi mięśniami. Dzisiaj, centrum to służy 375 pacjentom.

Doktor Richard Olney zrezygnował z tego centrum w 2004 roku, aby zająć się swoim własnym zdrowiem. Zapisał się więc jako pierwszy  człowiek - uczestnik  testu, który sam pomógł opracować, nad lekiem stosowanym w walce z rakiem, a także innym, stosowanym w walce z AIDS, który wykazał się obiecujący w spowalnianiu postępowania stwardnienia zanikowego bocznego. 

Trzymał się sztywnych wytycznych eksperymentu i nie dążył do ustalenia, czy otrzymywał faktycznie leki czy też może medycznie bezużyteczne placebo, aż do końca testu. To było typowe dla niego, iż wyżej cenił wartość badań medycznych niż siebie samego, i nie zażywał leków poza granicami próby klinicznej, wspomina pani doktor Catherine Lomen-Hoerth, protegowana samego lekarza, która przejęła kierownictwo nad centrum ALS Center.


Wiedział on, iż jest to bardzo nieprawdopodobne, żeby lekarstwo zostało znalezione w czasie jego życia, ale nic nie mogło go powstrzymać przed zrobieniem wszystkiego co mógł, aby przyśpieszyć te badania. Doktor Richard Olney był zresztą w grupie, która otrzymywała właściwy lek.

Być może to pomogło, mówi pani doktor Catherine Lomen-Hoerth. Ciężko stwierdzić. Kliniczne próby we wczesnym stadium, takie jak te, polegają na zażywaniu niskich dawek, ponieważ chodzi o przetestowanie bezpieczeństwa leku, jak również skuteczności.

Aktualnie, około 30 000 Amerykanów cierpi na stwardnienie zanikowe boczne, czyli jest to dość mała liczba w porównaniu do innych chorób mózgu. Około 10 000 nowych przypadków stwardnienia zanikowego bocznego jest diagnozowane każdego roku.

Około 10 % przypadków ma swoje podłoże w genetyce. Ale w dalszym ciągu naukowcy nie wiedzą dlaczego dochodzi od pozostałych 90% przypadków. Choroba nie jest zaraźliwa i wiele aktualnych badań skupiło się na genetyce i na czynnikach środowiskowych, które w dalszym ciągu pozostają tajemnicze dla ekspertów. Można więc powiedzieć, że od czasów Lou Gehriga, który zmarł w 1941 roku, praktycznie niewiele się zmieniło.

Doktor Richard Olney skończył studia medyczne w 1973 roku, na Baylor College of Medicine w Houston. Zostawił swoją żonę Paulę, z którą przeżył 38 lat, oraz dwójkę dzieci i wnuka.

Komentarze do: Stwardnienie zanikowe boczne: zmarł doktor Richard Olney

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz